fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Trójwarstwowa ścienna płyta

Przykładem trójwarstwowej ściennej płyty jest płyta o systemie BCM (egzamin na uprawnienia budowlane). Składa się ona z elewacyjnej zewnętrznej warstwy, z termoizolacyjnej warstwy ze styropianu oraz z konstrukcyjnej warstwy. W dawnych rozwiązaniach w trójwarstwową płytę wkładano izolacyjną warstwę od wewnętrznej strony. W związku z tym elewacyjna warstwa mogła ściśle być zespolona z konstrukcyjną warstwą. Ocieplająca warstwa chroni nośną warstwę przed zmianami związanymi z temperaturą. Konstrukcyjna warstwa akumulując ciepło wykazuje lepsze cieplno – wilgotnościowe warunki w środku pomieszczenia. Elewacyjną warstwę w tym rozwiązaniu wykonuje się z konstrukcyjnego zbrojonego betonu. Powinna ona posiadać dekoracyjne walory a jej minimalna grubość powinna wynosić minimum 4 cm.

Trójwarstwowa ścienna płyta

Izolacyjna warstwa z ekspandowanego sztucznego tworzywa

Izolacyjna warstwa z ekspandowanego sztucznego tworzywa może wykonana być ze styropianu. W innego typu rozwiązaniach można wykonać ją z wełny mineralnej, piankowego szkła, szklanego włókna, izolacyjnego lekkiego betonu itp. Warstwa nośna z konstrukcyjnego betonu ma grubość w granicach 8-14 cm. Niektóre systemy zewnętrznych ścian o typie samonośnym albo osłonowym mają betonową warstwę w płycie pomniejszoną do 5 cm (testy 2021 uprawnienia).

Zastosowanie żelbetowych żebrowych płyt

W systemach ścian z wielkopłytowych elementów często zamiast konstrukcyjnej nośnej warstwy z betonu stosuje się płyty żelbetowe żebrowe. Płyty ścian zestawia się z dwóch kasetonowych żebrowych płyt, wewnętrznej i zewnętrznej oraz z termoizolacyjnej środkowej warstwy. Warstwa to ma postać pilśniowej płyty. W krajach takich jak np. Francja wielkopłytowe budownictwo znalazło zastosowanie w postaci dużych ceramicznych pustakowych elementów zespolonych w betonowe płytowe elementy. Z nich tworzy się zbrojone bądź niezbrojone wielkopłytowe elementy (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Około 50% wielkopłytowych budynków na terenie Francji wykonuje się z ceramicznych elementów systemu Casta Magns i Fioro. Na terenie naszego kraju wprowadzono stosowanie kilku rozwiązań wielkopłytowych elementów ceramiczno – betonowych, jak np. płyty Cerbet.

Płyty niekonstrukcyjne zewnętrzne i jednowarstwowe osłonowe

Zewnętrzne niekonstrukcyjne płyty pełnią rolę osłony (uprawnienia budowlane – egzamin). Stosuje się je w budynkach o poprzecznym nośnym układzie. Patrząc na materiał, z jakiego są wykonane stanowią najtrudniejszy z problemów, aby osiągnąć zadowalające rozwiązanie. Tego rodzaju płyty produkuje się zazwyczaj jako wielowarstwowe, a bardzo rzadko jako jednowarstwowe. Osłonowe jednowarstwowe płyty wykonuje się z lekkich betonów. Mogą stanowić konstrukcyjny element i przenosić obciążenia w jego ograniczonym zakresie. Obecnie wiele produkowanych wielowarstwowych osłonowych płyt stosuje się do konstrukcyjnych ścian, jak i do osłonowych. Takim rozwiązaniem może być kasetonowa płyta systemu Kozłowa.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com