Krawędzie koryta
Jak torowisko idzie na moście na podsypce, co potrafi być polecane przez pamiętanie o nieprzerwaności stawiania toru, to krawędzie jego koryta przydające się do pamiętania o podsypce nie mogą być brane pod uwagę jako elementy składowe średnicy części centralnych i nie mogą brać czynnego udziału w transportowaniu sił środkowych pojawiających się w tych częściach. Krawędzie koryta pojawiając się powyżej płaszczyzny kafla nie dają odpowiedniej formy średnicom części centralnych. Jak naciągnięcia na brzegach kafla osiągają wartości graniczne, to wtedy na brzegach koryt pojawiają się wartości większe od tych granicznych. (uprawnienia budowlane kontakt) Nie da się więc sprowadzić naciągnięć w kaflu do wartości granicznych, czy też przekroczyć te wartości w krawędziach. Dla pozbycia się tych komplikacji warto będzie porozdzielać krawędzie ze średnicy części centralnych, robiąc je przykładowo z desek prefabrykowanych rozmieszczanych pionowo i wspartych o wsporniki. (uprawnienia budowlane 2021)
Formowanie pomostów
W formowaniu pomostów mostów jezdniowych warto wyróżniać dwa typy ról:
-rolę części pomostu transportujących masy z dróg i chodników na części centralne,
-rolę części centralnych transportujących siły z pomostu na podpory. (uprawnienia budowlane program)
Zestawienie dwóch ról kafli jako części pomostu i półek belek centralnych, bywa w mostach jezdniowych bardziej skomplikowane niż w kolejowych przez dużo większą rozpiętość pomostu. Przez to zazwyczaj w mostach jezdniowych o niedużych rozpiętościach pojawia się nadmiar betonu w górnej belce centralnie, zrobionej przez kafel pomostu. (akty prawne uprawnienia budowlane) Lepiej będzie jednak dać kaflowi pole większe od wymaganego pola dla półki i powiększyć ilość kabli, niż wymagać rozdzielenia kafla pomostu od części centralnych.
Komplikacje
Komplikacje ustawienia ról kafli jako części pomostu i jako części belek centralnych zmniejszają się razem z szerokością, jak pomosty to jedna całość z tymi belkami. Inna sytuacja zachodzi w ustrojach o pomostach podwieszonych do łuków albo lin. Jak do tego w pomoście nie widnieją belki stężające, ustrój niosący, to rozmiary nie będą zależne od szerokości mostu. W sytuacji natomiast ustrojów mających belki stężające w poziomie pomostu sztywność takich belek bywa o wiele niższa o sztywności belek centralnych takiej samej szerokości. W tych sytuacjach zestawianie ról kafla jako części pomostu z rolami jej jako półki belek stężających przestaje mieć sens i przez to w ogóle lepiej go nie używać. Żeby nie robić za dużej ilości kabli, warto będzie sprężać wzdłuż mostu tylko belki sztywne bez kafla pomostu, nie zostawiając luk dylatacyjnych wśród tym kaflem a belkami. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Takie rozmieszczenie skupia się na betonowaniu na początek belek stężających i na ich naciągnięciu, a potem na zabetonowaniu pomostu. Sprężanie poprzeczne pomostu, polega na pomoście jakie może być sprężony poprzecznie i niesprężony zrobiony z betonu uzbrojonego. W tym drugim, masa osobista pomostu powiększa się. Wzrost ten posiada mniejsze znaczenie w mostach niedużych szerokości i przez to przy niedużych szerokościach warto jest robić pomost z betonu uzbrojonego. Przy większych szerokościach da się zrobić sprężanie pomostu dla pomniejszenia jego masy.
Formowanie pomostów mostów kolejowych
Formując pomosty mostów kolejowych warto patrzeć na wyodrębnienie ich funkcji. Pomosty potrafią spełniać trzy najważniejsze rolę:
-części centralnych mostu transportujących masy na podpory,
-koryta torowiska podtrzymującego podsypkę i transportującego moce działające na tor przez podsypkę na pomost i upraszczającego odpływanie wody, (program egzaminu na uprawnienia)
-części transportującego masę osobistą i masę na części centralne.
Posiadając na uwadze zróżnicowanie tą metodą funkcję pomostu warto porządnie zestawiać spełnianie rozbieżnych funkcji przez identyczne części pomostu, albo wykluczać różne części od spełniania funkcji, do jakich elementy te nie będą wyróżnione, zostawiając im jedynie te, do jakich mają być przydatne.