fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Odpowiednia regulacja temperatury

Na stronach producentów termostatów możemy znaleźć informacje, że odpowiednia regulacja temperatury za pomocą wytwarzanych przez nich urządzeń przekłada się w znaczący sposób na zużycie energii. Badania pokazały, że zmniejszenie temperatury o 1 stopień C odpowiada oszczędności energii o około 7%, natomiast dzięki stosowaniu regulatorów zużywa się około 25% mniej energii. Termostat jest to dodatek do kaloryfera, który powoduje, że w pomieszczeniach naszych domów, czy mieszkań utrzymywane jest przyjemne ciepło. „Termo” – oznacza aktywne działanie, natomiast sama końcówka – „stat” oznacza statyczną, stałą temperaturę. Jakie wyróżniamy rodzaje termostatów grzejnikowych? Do czego nam służą oraz w jaki sposób? Czym się kierować przy wyborze termostatu głównie dla swoich potrzeb? Sprawdź razem z nami!(uprawnienia budowlane)

Termostaty grzejnikowe

Niezbędny element grzejników

Termostaty grzejnikowe są absolutnie niezbędnym elementem każdego grzejnika. Są kompletnymi urządzeniami utrzymującymi stałą oraz pożądaną przez nas temperaturę w pomieszczeniach. Termostaty czasami zawierają układ sterujący, który z kolei posiada układ pomiaru temperatury oraz układ włączający urządzenia dostarczające ciepło bądź odbierające ciepło z układu. Termostaty pozwalają na regulowanie temperatury powietrza w pomieszczeniach, a ta regulacja ma doprowadzić do tego, aby mieszkało nam się w pełni komfortowo oraz abyśmy nie płacili zbyt dużych rachunków za ogrzewanie. W bardziej uczęszczanych pomieszczeniach, jak np. salon, kuchnia i łazienka, możemy utrzymywać wyższą temperaturą, natomiast w tych mniej użytkowanych pomieszczeniach (sypialnia, pokój dla gości, spiżarnia, korytarz) – niższą temperaturę. Takie ustawienia na termostatach grzejnikowych powodują, że płacimy za ogrzewanie po prostu dużo mniej.(uprawnienia budowlane program)

Jak działa termostat?

Termostat może wyglądać jak zawór ze specjalną głowicą termostatyczną. Taki zawór montowany jest jak wiemy do każdego grzejnika. To najprostszy system z możliwych do regulowania temperatury w pomieszczeniach. Grzejniki zwykle są montowane pod oknami, ponieważ jest to najzimniejsze miejsce na ścianie zewnętrznej. Jak więc działa?(segregator egzamin ustny uprawnienia)

  • Zadaniem termostatów jest przede wszystkim utrzymanie stałej temperatury, którą chcemy podtrzymywać w poszczególnych pomieszczeniach. Zwykle nastawianie to odbywa się manualnie.
  • Termostat umieszcza się bezpośrednio na przewodzie, który dostarcza do grzejnika wodę. To one otwierają oraz zamykają przepływ gorącej wody przez grzejnik. W ten sposób temperatura jest regulowana oraz utrzymywana na żądanym poziomie.(uprawnienia budowlane 2022)
  • Głowica termostatyczna ma możliwość reagowania na zmiany temperatury naszego otoczenia. Wyobraźmy sobie, że nad grzejnikiem otwieramy okno w celu chęci przewietrzenia pomieszczenia. Głowica reaguje na chłodne powietrze, a więc otwiera zawór, aby grzejnik stał się cieplejszy. Podobnie, gdy w pomieszczeniu na przykład znajdzie się naraz kilka osób. Wówczas temperatura w pokoju wzrasta o kilka stopni. W konsekwencji do głowicy dociera ogrzane powietrze i zawór się zamyka, a nasz grzejnik staje się chłodniejszy. Takie dostosowanie do zmieniającej się temperatury w pokoju powoduje duże oszczędności, gdyż dzięki termostatom grzejnikowym unikamy niepotrzebnego przegrzewania pomieszczeń, a tym samym większych strat energii.
  • Fachowcy sugerują, by w większych pomieszczeniach stosować kilka grzejników oraz kilka głowic sterujących, aby zapewnić równomierne ogrzewanie całej przestrzeni. Takie rozwiązanie powoduje skuteczne działanie termostatów, a więc całego systemu grzewczego.(uprawnienia budowlane kontakt)

Rodzaje termostatów

Na rynku możemy kupić termostaty mechaniczne lub elektroniczne. Typy termostatów różnią się między sobą sposobem działania, sterowania i instalacji. Wyróżniamy:

  1. Termostaty mechaniczne, które są tańsze, ponieważ mają prostszą budowę. Ich zaletami jest to, że są łatwe w obsłudze oraz tanie, natomiast wadą jest niewątpliwie fakt, że nie można ich zaprogramować, muszą być podpinane do grzejników pojedynczo oraz są mniej wytrzymałe niż elektroniczne.
  2. Termostaty pokojowe elektroniczne posiadają specjalny układ elektroniczny, który mierzy temperaturę. Steruje się małym silnikiem otwierającym bądź zamykającym zawór. Ich zaletami jest to, że można je w dowolny sposób programować, są trwałe, a także są intuicyjne oraz łatwe w obsłudze. Jako wady wymienia się to, że są znacznie droższe w stosunku do termostatów mechanicznych i jednak wymagają określonego doświadczenia w obsłudze.
Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.