fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Odpowiednia regulacja temperatury

Czy aż tak ważna jest regulacja temperatury za pomocą termostatów? Bardzo. Dlaczego? Urządzenia, które posiadają możliwość regulacji temperatury przekładają się na nasze niższe rachunki. Badania pokazały, że zmniejszenie temperatury o 1 stopień C to oszczędność energii o około 7%, natomiast dzięki stosowaniu regulatorów zużywa się około 25% mniej energii. Termostat jest po prostu kaloryferowym dodatkiem, któremu zawdzięczamy zimą utrzymywanie ciepła w naszych domach. Dzięki niemu możemy ocieplać jak i schładzać nasze mieszkanie. Poznajmy więc rodzaje termostatów grzejnikowych, w jaki sposób mogą nam one posłużyć i czym się kierować przy wyborze odpowiedniego termostatu?(uprawnienia budowlane)

Termostaty grzejnikowe

Czym jest?

Termostat z pozory wygląda jak zawór. Zawór, który posiada głowicę termostatyczną. Obecnie jest więc standardem montowanie go do każdego grzejnika. Regulacja temperatury w pomieszczeniu służy nie tylko naszym oszczędnościom, ale również i dają nam komfort we własnym mieszkaniu. Jak wiemy, grzejniki montowane są w miejscu najzimniejszym, czyli na ścianie zewnętrznej, pod oknami. Poznajmy ich działanie:(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Działanie

  • Utrzymywanie stałej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Możliwość w pełni manualnego nastawiania temperatury w dowolnym momencie.
  • Przewód, który dostarcza wodę do naszych grzejników zostaje wyposażony w umieszczony na nim termostat. W pełni więc termostat staje się urządzeniem, które jest odpowiedzialne za otwieranie i zamykanie gorącej wody, która przepływa przez grzejnik.(uprawnienia budowlane 2022)
  • Sprytnie działająca głowica, która ma możliwość odpowiedniego reagowania na zmiany temperatury w naszym otoczeniu sprawia, że kiedy chcemy otworzyć okno, które znajduje się bezpośrednio nad grzejnikiem, reaguje odpowiednio na powietrze, które z niego dociera i otwiera zawór, by nasz grzejnik był cieplejszy. Jeżeli natężenie ciepła w pomieszczeniu wzrasta o kilka stopniu, wówczas głowica termostatyczna zamyka zawór, ponieważ dostało się do niej ciepłe powietrze, więc grzejnik jednocześnie staje się chłodniejszy. Tym sposobem nie zbytnio nie przegrzewamy ani nie ochładzamy pomieszczeń w domach, a to z kolei oprócz wymiernych korzyści związanych z oszczędnością portfela i energii powoduje, że czujemy się w pomieszczeniach znacznie bardziej komfortowo.
  • Cały system grzewczy będzie szczególnie sprawny, jeśli będziemy mogli zastosować w większych pomieszczeniach instalację kilku grzejników, a wraz z nimi kilku głowic sterujących. Osiągniemy tym samym w pełni równomierne ogrzewanie całej przestrzeni.(uprawnienia budowlane kontakt)

Rodzaje termostatów

  1. Termostaty mechaniczne – termostaty tańsze, o prostszej budowie. Główną ich zaletą jest łatwość obsługi oraz niska cena. Jeśli chodzi o wady – nie można ich w żaden sposób zaprogramować, więc konieczne będzie podpinanie ich do grzejników pojedynczo. Są również mniej wytrzymałe niż termostaty elektroniczne.
  2. Termostaty pokojowe elektroniczne – wyposażone są w układ elektroniczny, który jest odpowiedzialny za mierzenie temperatury w pomieszczeniu. Mamy więc pod ręką możliwość sterowania małym silnikiem, który otwiera albo zamyka zawór. Główna zaleta? Dowolność programowania, trwałość i łatwość obsługi. Oczywiście są droższe niż termostaty mechaniczne i co bardzo ważne – wymagają od nas określonej wiedzy w związku z ich obsługą.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com