fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Technologia szczelinowych ścian zastosowana przy retencyjnych zbiornikach żelbetowych

Technologia szczelinowych ścian zastosowana przy retencyjnych zbiornikach żelbetowych

Od pierwszego zastosowania szczelinowych ścian, jakie miało miejsce w czasie budowania metra w Madrycie minęło już wiele lat. Technologia ta jest jednak nadal bardzo atrakcyjna w branży budowlanej. Stosuje się ją obecnie przy rozwiązywaniu współczesnych geotechnicznych oraz hydrotechnicznych problemów. Cechami tej technologii jest uniwersalność, niezawodność. To sprawia, że można za jej pomocą realizować obudowy przy głębokich wykopach, garażach, tunelach bądź przy barterach pod mostowe obiekty. Nowoczesne mieszkalne oraz biurowe budynki w dużych miejskich aglomeracjach muszą zapewniać odpowiednią ilość parkingowych miejsc. Wraz z ograniczeniem wymiarów działek i ścisłej zabudowy stosuje się nieinwazyjne rozwiązania, jakie pozwalają realizować podziemne parkingi. Mają one od 2 kondygnacji do 7. (uprawnienia budowlane cennik) 

Technologia szczelinowych ścian zastosowana przy retencyjnych zbiornikach żelbetowych
Technologia szczelinowych ścian zastosowana przy retencyjnych zbiornikach żelbetowych

Problemy hydrotechniczne

Obecne hydrotechniczne problemy w dużych miejskich aglomeracjach to pojawiające się przeciążenia w deszczowej i ogólnospławnej sieci oraz przeciążenia w odbiornikach deszczowych wód. Na taki stan rzeczy główny wpływ ma zmiana wodnego bilansu zlewni. Ma to związek ze wzrostem udziału nieprzepuszczalnych powierzchni, jak i nieodpowiedni techniczny stan sieci i obiektów systemów gospodarowania opadowymi wodami. Zarówno zabudowa miejska, jak i uszczelnienie terenu sprawia, że utracona zostaje naturalna retencja. To z kolei wpływa na zwiększenie oraz na szybkość odpływania opadowych wód z danych obszarów. W ten sposób zwiększa się zagrożenie związane z powodziami oraz podtopieniami. Aby tego uniknąć należy podjąć odpowiednie działania, jakie zminimalizują ryzyko powodzi i podtopień. Pierwsze z działań to częściowe odszczelnienie miejskiej powierzchni, tworząc w ten sposób powierzchnie czynne biologicznie. Innym działaniem jest zastosowanie odpowiedniej technologii.  (uprawnienia budowlane program) 

Technologia ścian szczelinowych

Za pomocą technologii szczelinowych ścian można śmiało przeprowadzać głębokie wykopy w sąsiedztwie istniejących budynków, nie powodując drgań i pojawiania się nadmiernych przemieszczeń, jakie mogą wpłynąć negatywnie na techniczny stan obiektów sąsiadujących. Na ten moment podziemna część budynków to nie tylko podziemny garaż, ale także przestrzeń, jaką aranżuje się na technologiczne zaplecza, konferencyjne sale czy sale kinowe. Niekiedy taką przestrzeń aranżuje się na retencyjne zbiorniki, które są alternatywą na zwiększanie się kosztów związanych z odprowadzaniem roztopowych i deszczowych wód. Zretencjonowana w ten sposób woda może zostać ponownie użyta, po jej podczyszczeniu.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Produkcja żelbetowych zbiorników

Stosując technologię ścian szczelinowych do produkowania retencyjnych zbiorników żelbetowych możliwe staje się ich realizowanie w zabudowie miejskiej oraz na działkach, które cechują się ograniczoną powierzchnią nie pozwalającą na szerokoprzestrzenne wykopy. Wykonane w ten sposób zbiorniki nie stwarzają konieczności opracowania oddzielnego projektu związanego z obudową wykopu. Nie trzeba projektować również w tym wypadku przeciwwodnej izolacji.  (uprawnienia budowlane segregator) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com