fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Szkło stosowane przy wznoszeniu drapaczy chmur

Wykorzystanie szkła przy wznoszeniu wieżowców mających wysokość przeszło 600 metrów, nazywanych inaczej drapaczami chmur, wydaje się oczywiste patrząc pod kątem technicznych aspektów. Jednak technologicznie zaawansowane przeszklenia posiadające duży stopień wytrzymałości, które pokrywają nowoczesne wieżowce, jak np. w Dubaju Burdż Chalifa mają tak samo ważne znaczenie przy parametrach budynku jak beton czy stal. Wysokim budynkom stawia się wymagania, które wiążą się przede wszystkim z obciążeniem ich od wiatru, różnicami w temperaturze czy z procesem kondensacji wodnej pary. (uprawnienia budowlane cennik) 

Szkło stosowane przy wznoszeniu drapaczy chmur
Szkło stosowane przy wznoszeniu drapaczy chmur

Otoczenie wysokich budynków

Zarówno otoczenie budynków, jak i mając do czynienia z Burdż Chalifa czy Jeddah Tower pustynny klimat są czynnikami, które wymagają koniecznego rozważenia. Okolice wysokich budynków, czyli inne budynki bądź wzgórza, pomimo że absorbują one sporą część dużego ciepła za dnia, w nocy emitują one bądź też oddają to ciepło do otoczenia. Szkło posiadające niski stopień emisyjności sprawia, że długofalowe promieniowanie odbija się i jego transmisja w związku z tym jest zminimalizowana. Stosowanie w związku z tym szkła Low –E jest jednym z lepszych wyborów. Lokalny rodzaj klimatu, jaki występuje w tych pustynnych i jednocześnie wilgotnych regionach, gdzie temperatura sięga niekiedy 50°C jest dla szkła prawdziwym wyzwaniem w związku z odkształceniami i naprężeniami. Pojawić się tu mogą także potencjalne problemy związane z kondensacją.  (uprawnienia budowlane program) 

Elewacja ze szkła

Skomplikowaną sytuacją jest to, że w wysokich budynkach tzw. drapaczach chmur elewacja prawie całkowicie pokrywana jest szkłem. Stosuje się tu zwykle wysokie oraz szerokie szyby, które zapewniają najlepszy stopień widoczności, bez żadnych zakłóceń. W tym miejscu wzywanie polega na tym, że większe rozmiary szyb muszą wytrzymać duże siły związane z wiatrem. Z tego względu szyby projektuje się tak, aby rekompensowały one dużą ilość światła wpuszczanego i jednocześnie przynosiły korzystny wpływ na komfort oraz samopoczucie osób, jakie użytkują ten budynek. (uprawnienia budowlane segregator)   

Siła wiatru i ciepła

Oddziaływanie wiatru blisko ziemi jest minimalizowane poprzez zabudowania oraz drzewa. Kiedy mamy do czynienia z wyższymi budowlami, takiej bariery od wiatru niestety nie ma. Wysokie rodzaje budynków narażone są w związku z tym na pełne siły wiatru. Do innych ważnych czynników zalicza się ciepło i światło. Budynki o wysokich konstrukcjach wymagają stałego klimatyzowania zarówno w ciepłe dni, jak i w zimniejszych miesiącach. Wiąże się to z dużymi kosztami energii. Takie wyzwanie w przypadku megawieżowców jest z pewnością wyjątkowe. Budynki tego rodzaju posiadają nie tylko wysoki poziom wewnętrznej masy ciepła, ale także znaczna część konstrukcji wzniesiona jest ponad otoczenie. To sprawia, że wkoło nie ma nic, co mogłoby budynek osłonić od słońca. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że mimo to wiele najwyższych drapaczy chmur na świecie znajduje się w pustynnych regionach Południowo – Wschodniej Azji, Środkowego Wschodu i Afryki. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com