fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budynki wysokie – na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze, należy zapoznać się z wymaganiami prawnymi dotyczącymi budynków wysokich, czyli, według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, o wysokości od dwudziestu pięciu do pięćdziesięciu pięciu metrów. Przepisy dotyczą zarówno nowych budynków, jak i nadbudowywanych i nakładają na nie ograniczenia. Obiekty o wysokości powyżej trzydziestu pięciu metrów winny być oddalone od innych budynków przeznaczonych na stały pobyt ludzi o co najmniej trzydzieści pięć metrów. Wielkość stref pożarowych nie może przekraczać dwóch i pół tysiąca metrów kwadratowych. Wymagane są co najmniej dwie klatki schodowe z urządzeniami zapobiegającymi zadymianiu oraz jeden dźwig dla ekip ratowniczych. Ponadto zabrania się stosowania balkonów.

budynki wysokie
budynki wysokie

Bezpieczeństwo w budynku wysokim

Dla bezpieczeństwa w wypadku pożaru, urządzenia zasilające wentylację i oświetlenie klatek schodowych umieszcza się w różnych miejscach. Jeden zestaw na dole budynku, a drugi zestaw na górze. Gdyby jeden z nich uszkodzi się, ewakuacja z budynku nie zostałaby utrudniona. Należy też zadbać o odpowiednie wymiary dróg ewakuacyjnych. Schody prowadzące do podziemnych kondygnacji powinny być oddzielone od tych prowadzących do kondygnacji nadziemnych, aby wyeliminować możliwość przegapienia wyjścia z budynku w czasie ewakuacji.

Czy egzamin budowlany jest trudny do zdania? Jakie są wymagania podejścia do egzaminu na uprawnienia budowlane? Lepiej być kierownikiem czy projektantem?

Materiały budowlane

Materiał, z którego zbudowany jest budynek ma, oczywiście, duże znaczenie. Dawniej budynki wysokie budowano przeważnie w konstrukcji stalowej. Obecnie często beton jest głównym materiałem ze względu na szybkość budowy budynku z betonu. Ponadto również z uwagi na odatność betonu na kształtowanie i chwilowo niski stosunek ceny do wytrzymałości. Bardzo ważna jest odporność betonu na ogień.

Problemem może być zaprojektowanie odpowiedniego fundamentu pod budynek wysoki. Na małej powierzchni występują wielkie obciążenia, ale też duże siły poziome, z uwagi na które zapewnie się dostateczną stateczność budynków.

Instalacje w budynku wysokim

Zdarza się, że sieć wodociągowa nie ma wystarczającego ciśnienia, aby być w stanie dostarczyć wodę wszystkim użytkownikom. Sytuacja ta występuje gdy w jednej  chwili  użytkownicy odkręcają krany, jeśli tych użytkowników jest zbyt dużo. W takim przypadku może być konieczne zaprojektowanie na dachu lub na strychu budynku zbiornika na wodę. Zbiornik ten w czasie większego poboru opróżnia się, a w pozostałym czasie powoli się napełnia.  Sytuacja ta to zwykle rano i wieczorem, gdy większość mieszkańców potrzebuje wody do mycia,

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com