fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Szkło Low – E wykorzystywane w budownictwie

Na Bliskim wschodzie szkło Low – E jest bardzo popularne i często stosowane w branży budowlanej. Czasami jednak panuje błędne przekonanie, że szkło powinno stosować się w klimatycznych chłodniejszych strefach. Należy jednak wziąć pod uwagę, że koncepcja związana z blokowaniem pośredniego odbijania ciepła w ciągu nocy oraz w dzień jest zjawiskiem, którego większość osób nawet nie bierze pod uwagę. (uprawnienia budowlane cennik) 

Szkło Low – E wykorzystywane w budownictwie
Szkło Low – E wykorzystywane w budownictwie

Zjawisko kondensacji

Mając do czynienia z wysokimi budynkami tzw. megabudynkami pojawia się ryzyko, że od zewnętrznej strony szyby pojawiać się będzie skondensowana para. Takie zjawisko jest wynikiem różnicy w temperaturze pomiędzy częścią zewnętrzną budynku, która jest w letnim okresie wilgotna oraz gorąca, a temperaturą jaka znajduje się w środku budynku w związku z korzystaniem z klimatyzacji. Stosując szkło o niskim poziomie emisyjności jako wewnętrzną szybę można w ten sposób zapobiec przenikaniu zimnego powietrza ze środka na zewnętrzną szybę budynku. Cieplna obróbka czyli szyba wzmocniona cieplnie bądź zupełnie hartowana sprawia, że szkło zyska aż 5-cio krotnie większą moc oraz będzie wytrzymałe na ekstremalne obciążenia od wiatru i od temperaturowych różnic.  (uprawnienia budowlane program) 

Obciążenie od wiatru

Patrząc na dużą wysokość budynków określanych jako drapacze chmur siła wiatru może być w takim wypadku bardzo duża. Mimo, że kształt dynamiczny budynku projektuje się tak, aby zmniejszyć obciążenie strukturalne od wiatru, to grubość szkła jest tu także bardzo ważną kwestią. Szklana fasada dla budynku Burdż Chalifa zaprojektowana jest  ten sposób, aby wytrzymała ona od obciążeń wiatrem do poziomu 250 km/h. W przypadku Jeddah Tower system szklenia zaprojektowano ta, żeby wytrzymał kołysanie bez pojawiania się nieszczelności i bez pękania przy promieniu 2,5 m. W zależności od wysokości budynku dobiera się odpowiednią grubość szkła. Cieplna obróbka ma  tym miejscu wręcz zasadnicze znaczenie, ponieważ sprawia ona, że szkło staje się aż pięć razy mocniejsze w związku z ekstremalnymi obciążeniami od wiatru i od różnic w temperaturach. (uprawnienia budowlane segregator)   

Różnice w wysokościach budynku

Różnica w wysokości między niższymi kondygnacjami drapaczy chmur a szczytem może prowadzić do pojawiania się problemu polegającego na odchylaniu się szkła na zespolonej szybie w związku z różnicą w ciśnieniu. Wiąże się to także z różnicą temperatur na danych wysokościach. Projekt budynku Burdż Chalifa zawierał w sobie pewnego rodzaju wyzwanie, które wiązało się z różnicą w temperaturach. Chodziło tu o temperaturę produkowania i montowania zespolonych szyb, jakie powstały na przełomie stycznia przy temperaturze wynoszącej 26°C, a w dalszym etapie montowano je na budowie w Dubaju przy temperaturze 4°C w miesiącu sierpniu. Obliczenia dotyczące odchyleń zespolonych szyb oraz naprężeń pozwoliły technicznym ekspertom w Guardian Glass dobrać odpowiednie poziomy grubości szkła w stosunku do różnych wysokości szklanych instalacji na całkowitej długości elewacji. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com