fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nacinanie szczelin podłużnych

Okrągła stalowa tarcza, której grubość w dużym stopniu zależy od założonej grubości szczelin jest podstawowym elementem, który służy do nacinania szczelin podłużnych (uprawnienia budowlane). Może się ona obracać na osi, która jest zamocowana do wspornika maszyny. Do tego wspornika również montuje się wibrator. Jego zadaniem jest nadawanie tarczy drgań.

Szczeliny podłużne
Szczeliny podłużne

Szczeliny poprzeczne wykonuje się w momencie, kiedy maszyna stoi w jednym miejscu. Z kolei szczeliny podłużne powstają wtedy, kiedy maszyna przejeżdża po prowadnicach. Maszyna ta ma wydajność na poziomie 40-50 m szczelin w ciągu godziny.

Zalewarka szczelin

Do trzeciego zespołu maszyn zalicza się zalewarkę. Jej zadaniem jest zalewanie szczelin asfaltową

W skład kociołka wchodzą:

– ręczne mieszadło,

– zbiornik na płynne paliwo,

– palenisko,

– urządzenie do wprowadzania płynnej masy do szczelin.

Masę wprowadza się poprzez rurkę rozdzielczą, która posiada odpowiednią nasadkę. Wentyl, który umiejscowiony jest w uchwycie rurki służy do regulowania ilości dopływającej masy (program jednolite akty prawne na egzamin uprawnienia). Możliwość ustawiania zalewarki w dowolnym miejscu możliwe jest dzięki wózkowi i szynom, a także dzięki możliwości przejazdu maszyny wzdłuż. W maszynie znajduje się silnik spalinowy, który ma moc 24 KM. Jego zadaniem jest napęd jazdy, a także wytwarzanie prądu dla pracy wibratorów.

Nacinarka

Do wycinania szczelin w stwardniałym betonie służy nacinarka produkcji A.B.G. typu FSN 350. Podwozie jest trzykołowe. Na nim znajduje się:

– silnik spalinowy o mocy 25 KM,

– mechanizmy napędu tarczy karborundowej, jazdy maszyny, a także pompy wodnej.

Maszyna ta jest odpowiednia do wycinania szczelin, które mają:

– szerokość: od 8 do 30 mm, którą można regulować w efekcie doboru odpowiedniej tarczy bądź dwukrotnego nacięcia równoległego,

– głębokość: do 110 mm.

Kierunek wycinania szczeliny jest regulowany przez specjalną prowadnicę – szynę, którą nakłada się na nawierzchnię. Po prowadnicy toczą się 2 koła dwukołnierzowe. Dzięki temu kierunek wyciętej szczeliny jest taki sam jak kierunek ułożonej prowadnicy.

Zalewarki, które pracują indywidualnie

Oprócz zalewarek szczelin asfaltową masą zalewową istnieją zalewarki, które pracują indywidualnie (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane). Idealnym przykładem jest zalewarka typu D-344 produkcji radzieckiej. Zbudowana ona jest z:

– podwozia na kółkach,

– kociołka o pojemności 50 l,

– mieszadła i osłony przed utratą ciepła,

– palnika na naftę,

– rurki z zaworem, która doprowadza masę w odpowiednie miejsce.

Zalewarka taka ma takie wymiary:

– ciężar: 965 kg,

– długość: 1320 mm,

– szerokość: 750 mm,

– wysokość: 955 mm.

Polewarka

Polewarki służą do pokrywania nawierzchni warstwami różnych specyfików. Aktualnie do pielęgnacji nawierzchni wykorzystuje się:

– lakier Etinol,

– emulsję bitumiczną,

– smolę upłynnioną.

Zadaniem polewarek jest równomierne, dokładne oraz szybkie rozprowadzenie wyżej wymienionych płynów (ok. 0,3-0,7 kg/m2). Powinny one znajdować się w składzie zespołu maszyn, które wykonują nawierzchnię betonową.

Rozpylarki

Firma A.B.G. jest producentem rozpylarki dla pielęgnacji nawierzchni betonowej. Praca rozpylarki wygląda tak, że maszyna, która znajduje się na prowadnicach, po zagęszczeniu nawierzchni skrapia ją przy wykorzystaniu dyszy o odpowiedniej wydajności. Dysze te umiejscowione są w osłonie. Skrapiać nawierzchnię można po:

– 2 godzinach w przypadku emulsji,

– 4-6 godzinach w przypadku bitumów upłynnionych,

– 14 godzin w przypadku bitumów na gorąco.

Podczas skrapiania maszyna jeździ wzdłuż trasy, a dysza jednocześnie odbywa ruch poprzeczny. Dzięki temu nawierzchnia jest pokrywana bitumem pasmami, które mają kształt romboidu (uprawnienia budowlane – egzamin).

Wydajność dyszy ustalana jest z iloczynu:

– szerokości roboczej,

– szybkości jazdy podłużnej,

– wymaganej liczby litrów wody na m2 nawierzchni.

Szybkość jazdy podłużnej i poprzecznej oraz szerokość spryskiwanego pasa nawierzchni tak się dobiera, żeby w każdym miejscu spryskiwanie odbywało się podwójnie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com