fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ruch równomierny

Ten system jest taki sam jak taśmowy w fabrykach mechanicznych i chodzi w nim o to, że w budownictwie nie poruszamy taśmy z obiektami blisko skupiska ludzi, ale specjalne grupy ludzi przesuwają się w specjalnym porządku na kolejne działki po wykonaniu pracy na swojej działce. (uprawnienia budowlane kontakt)

Przykładowo podczas budowy wysokiego gmachu o szkielecie stalowym:

-w jakimś odstępie czasowym I grupa mocuje szkielet n-tej kondygnacji,

-grupa II rozkłada prefabrykowane stropy na (n-I) kondygnacji,

-III grupa zabetonowuje belki i słupy na (n-2) – kondygnacji,

– IV grupa muruje ściany na (n-3)-kondygnacji,

-V grupa tworzy przewody wodociągowe, gazowe czy kanalizacyjne, ale także węzły sanitarne na (n-4) – kondygnacji.

System ruchu równomiernego
System ruchu równomiernego

Później każda z grup przechodzi na kolejną kondygnacje do góry. (uprawnienia budowlane 2021) System ruchu równomiernego nie obejmuje okresów, podczas których byłaby potrzeba nagłego zwiększenia albo zmniejszenia liczby robotników maszyn, a przeciwnie pozwala na równomierne nasilenie budowy podczas jej trwania pracą różnych rodzajów. Rozróżniamy gradację pojęć: sposób, metoda czy system, przykładowo układanie cegieł sposobem na wycisk, metoda łańcuszkowa czy system ruchu równomiernego podczas stawiania budynków.

Metoda

Sposób to pojęcie dosyć wąskie, obrazuje raczej umieszczanie różnych cegieł w murze, metoda to lepsze pojęcie, ukazuje organizacje robót murarskich. System to pojęcie najszersze i najbardziej precyzyjne, dotyczy organizacji całości, jaka może być w stanie jednoczyć szereg robót i metody. (uprawnienia budowlane program) System ruchu równomiernego można inaczej nazwać metoda pracy równomiernej bądź metoda potokowa

Metoda łańcuszkowa

Do tej metody potrzebujemy zespołu, składającego się z sześciu osób: starszy murarz, średnio-wykwalifikowany murarz, młodszy murarz oraz trzech ich pomocników. Pracują oni w parach, w każdej musi być murarz i pomocnik. Każdy zespół dwójkowy przesuwa się jedna za drugą ruchem postępowym, zawsze w zgodnym kierunku przez całą długość działki. Każda dwójka ma przypisane około sześciu metrów długości ściany, więc front zespołu to osiemnaście metrów. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Za pierwszym zespołem porusza się drugi, trzymając dystans 6-8 metrów, później trzeci. Pomocnik idzie pierwszy i podaje cegły oraz rozprowadza zaprawę pod rząd zewnętrzny licowy, a murarz układa cegły. Idący w kolejnej parze pomocnik również podaje cegły i rozprowadza zaprawę pod wewnętrzny rząd murowany przez murarza. Trzecia para zapełnia folę, do tego pomaga pomocnikom z pierwszego i drugiego zespołu podczas pracy na rzędach główkowych.

Metoda łańcuszkowa jest użyteczna przy budowie budynków o prostym planie bez większych szczegółów architektonicznych i z niedużą ilością otworów i ścian poprzecznych. Tutaj praca pomocników i murarzy jest zautomatyzowana. Ciągły ruch powoduje konieczność podciągania się wszystkich do nadanego przez starszego murarza tempa, działa to dobrze na ogólną wydajność pracy. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Metoda zespołu piątkowego

Ta metoda pozwala w lepszy sposób wykorzystać doświadczenie starszego murarza niż zespół trójkowy, który robi tylko najbardziej odpowiedzialne prace. Zespół piątkowy można jeśli zachodzi taka potrzeba podzielić na dwa mniejsze: trójkowy i dwójkowy. Często jest to potrzebne, kiedy na działce tworzy się trudne szczegóły elewacji, nadproża czy filary o małym przekroju. (program egzaminu na uprawnienia)

Do murowania ścian wewnętrznych zabieramy się do, gdy ukończymy jeden pas ścian zewnętrznych, w jakich zostawia się specjalne strzępia do połączenia. Mury wewnętrzne wykonujemy zależnie od ich kształtu, objętości i konstrukcji, bądź wcześniej wspomnianą metodą łańcuszkową, lub również osobnymi dwójkami, które przeprowadzają pracę tak jak w metodzie dwójkowej. Filary ścian zewnętrznych da się też murować dwójkami po wzniesieniu elementów bez-otworowych tych ścian na wysokość jednego pasa.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com