fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Żelbetowe stropy płytowo-żebrowe

Takiego typu stropy używane są zazwyczaj w magazynach i ponad piwnicami przy większych szerokościach niż 3.5m, gdy stropy płytowe wyrównane od sufitu nie nadawałyby się. Stropy płytowo-żebrowe zrobione są z żeber żelbetowych wspartych na murach dzięki wieńcom żelbetowym i kaflom wspartych na żebrach, jakimi betonuje się w tym samym czasie co żebra. Kafle centralne zbrojenia niższego umieszcza się prostopadle do żeber, odginając co następny drut w wyższą strefę kafli wedle planu konstrukcji stropu, robiąc je nad żebrami czy murami w wyższym aspekcie kafla. (uprawnienia budowlane kontakt) W przypadku szerszych rozmiarów kafli i dużej masie ponad żebrami w wyższym rzędzie kafli dodaje się nadprogramowo druty o rozpiętości 6-10mm jakie sięgają na ¼ szerokości kafli poza końcówki żeber. W takiego typu stropach, kiedy żebra są wsparte na podciągach żelbetowych, w wyższym elemencie kafla przy podciągu daje się nadprogramowe druty prostopadłe do zbrojenia centralnego w kaflu, wiążące kafel z podciągiem. Druty rozdzielcze rozmieszcza się równo do żeber, tak samo jak w kaflach jednoprzęsłowych. (uprawnienia budowlane 2021)

Betonowanie ścian
Betonowanie ścian

Zbrojenie żeber

Żebra zbroi się tak samo jak belki stropowe żelbetowe, warto je zrobić patrząc na projekt konstrukcyjny stropu. Żebra w stropie żebrowo-płytowym działają jak belki dwuetapowe. (uprawnienia budowlane program)

Najniższy maksymalny przekrój drutów długich i wyciąganych musi mieć w belkach 8mm. Przynajmniej 13 drutów niższych i nie mniej niż dwa druty muszą być sprowadzone do końcówki wsparcia, resztę drutów wygina się w górną strefę belki-żebra. (akty prawne uprawnienia budowlane) Druty wyciągane z hakami lub bez w belkach muszą zostać wydłużone poza zakładane miejsce wsparcia o długości przekraczającej pięć przekrojów drutu. Strzemiona robi się z drutów o przekroju nie niższym od 4.5mm. Odległości strzemion muszą być równe przynajmniej ¾ rosłości belki i maksymalnie 50cm, wykazuje się je w większych odległościach w centralnym punkcie belki, a zagęszcza przy wsporach w belkach, w jakich w wyższym rzędzie widnieją druty pracujące na zgniatanie.

Kafle zbrojone krzyżowo

Te kafle wspierają się pełnym obszarem na czterech murach. Zbrojenie centralne idzie w obu stronach i związane jest prętem wiązałkowym bądź są zgrzewane. Zbrojenie w stronę mniejszej szerokości ustawia się w niższym rzędzie, ponieważ dostaje ono większy ciężar niż zbrojenie w kierunku wyższej szerokości kafla. Zbrojenia w tego typu kaflach biorą się z obliczeń statycznych i z mierzenia, rozmieszcza się je tak:

-w pasmach centralnych o obu stronach, na rozpiętości 3/5 pełnego kafla daje się zbrojenie niższe, biorące się z wyliczenia na największy moment dla obu stron, (segregator egzamin ustny uprawnienia)

-w pasmach końcowych, obu nachodzących na siebie stron, na rozpiętości 15 kafli, zbrojenie to potrafi być zniwelowane do połowy.

Kafle dowolnie wsparte

W kaflach swobodnie podpartych na pełnej szerokości, w każdych czterech kątach rozstawia się zbrojenie dwustronicowe w wyższym aspekcie kafla na długość oraz rozpiętość 15 szerokości kafla. Przekrój i rozmieszczenie drutów w tych kątach musi być identyczne jak dla niższego zbrojenia w pasmach przy ścianach. (program egzaminu na uprawnienia) Do tego w każdym kącie kafla, w niższej partii na długości i rozpiętości w 13 mniejszej szerokości umieszcza się zbrojenie nadprogramowe prostopadłe do dwusiecznej wielkości. Tak samo w kaflach swobodnie wspartych i tych przymocowanych, co następny drut zbrojenia niższego wygina się go wyższego rzędy kafla. Kafle krzyżowo zbrojone używa się zwykle nad pokojem o czterech murach, na jakich da się wesprzeć kafelkę. Takiego typu kafle używane są do kafli wieloprzęsłowych, wspartych na czterech podciągach czy żebrach w konstrukcji słupowej. W takiego typy kaflach zbrojonych krzyżowo ustawia się w wyższych partiach kątów nadprogramowe druty w dwie strony, jak w kątach kafli swobodnie wspartych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com