Strop RECTOR
Stropy sprężone Rector znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w budownictwie dotyczącym domów jedno- i wielorodzinnych, ale także w przypadku dużych, handlowych obiektów. Jego zastosowanie niesie za sobą szereg korzyści. Sprawdźmy, jakie są to korzyści i czym charakteryzuje się ten rodzaj stropów. (uprawnienia budowlane kontakt)
Charakterystyka
Strop Rector zawiera w swoim składzie elementy prefabrykowane, które są przygotowywane przez firmę Rector Lesage. Do budowy wykorzystuje się strunobetonowe elementy z betonu sprężonego. Tego typu belki mają różne rozmiary i przekrój, ale różne jest także usytuowanie splotów sprężających. Dzięki temu można zastosować je do wielu rozwiązań budowlanych. Nie jest to szczególnie popularne rozwiązanie przede wszystkim dlatego, że jest dość nowe. Firma Rector weszła na polski rynek w 2003 roku, jednak od tamtego czasu, choć minęło wiele lat, jego popularność z roku na rok wzrasta i wśród specjalistów zbiera wiele dobrych opinii. Tego typu stropy swoim wyglądem przypominają strop strunobetonowy, ponieważ również mają zbrojenie ze stalowych strun. Są jednak zupełnie różne w budowie, przez co znacząco się różnią. Mają także konieczność zastosowania rozdzielczych żeber. Można znaleźć kilka rodzajów belek do takich stropów. Mogą to być belki stropowe typu RS 110, RS 130 oraz RSE, które są przeznaczone do montażu bezpodporowego. Można także znaleźć belki, które mają znacząco zróżnicowaną rozpiętość, która waha się od 1 do 10 metrów. (uprawnienia budowlane 2022)
Zalety i wady
Stropy sprężone Rector mają wiele zalet. Przede wszystkim są bardzo wytrzymałe i uniwersalne w zastosowaniu. Można je stosować zarówno na małych, jak i dużych powierzchniach. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Cechuje je także wysoka elastyczność układów. Grubość takiego stropu może wynosić nawet do 30 cm, dzięki czemu łatwo jest go dopasować do wymagań danego budynku. Mają także dość dużą rozpiętość, co z pewnością stanowi jego atut. Nie wymagają żeber rozdzielczych, więc łatwiej jest je montować. Ich zastosowanie wiąże się z większymi oszczędnościami, ponieważ takie systemy nie dość, że montuje się łatwiej to i także szybciej. Są dość tanie, a już na pewno tańsze niż inne rodzaje stropów. Jeżeli chodzi o wady to przede wszystkim wskazać należy absolutną konieczność zastosowania ciężkich sprzętów budowlanych. Nie da się ukryć, że są one zarówno duże, jak i ciężkie. Nie należy ich stosować także w przypadku dość znacząco zurbanizowanej okolicy. (uprawnienia budowlane program)
Strop Rectobeton
Jeżeli chodzi o system Rectobeton to przede wszystkim jest to system o wielorakim zastosowaniu. Najczęściej wykorzystywany jest w przypadku budowy domów jedno – i wielorodzinnych, ale także w przypadku budynków użyteczności publicznej. Rectobeton to stropy sprężone prefabrykowane, belkowo – pustakowe. Można w nim znaleźć belki, które mają rozstaw co 59-60 cm. Masa stropu wynosi minimum 235 kg/m2, a grubość nadbetonu to 4 cm. (program egzaminu na uprawnienia)