Stosowanie wybuchowych materiałów
Rozsadzające materiały to takie, które ulegają zapaleniu od zwykłego ostrego płomienia (uprawnienia budowlane 2021). Wybuch następuje poprzez spalanie się w pewnym przedziale czasu, wydzielając dodatkowo duże ilości gazów, które powodują rozsadzenie się skały. Do takich materiałów należy czarny proch górniczy oraz inne pokrewne materiały, a także strzelnicza saletra. Materiały pochodzące z tej grupy wybuchają w związku z doprowadzeniem ognia przy pomocy prochowego lontu Bickforda albo szybko płonącego. Mogą także wybuchać za pomocą elektrycznych zapalników, które włącza się w obwód. Przepuszcza się przez niego prąd i w ten sposób wywołuje się iskrę.
Żelatynowy amonit
Jeżeli chcemy uzyskać rozdrobniony materiał, taki jak np. łamany kamień, grys, tłuczeń, trzeba użyć materiały o kruszącym działaniu. Musi być on tym bardziej kruszący, im twardsza okaże się skała. W kamieniołomach chcąc uzyskać drogowy materiał, w zależności od stopnia twardości jakim wykazuje się skała stosuje się do średniej twardości amonity, a przy twardych skałach żelatynowy amonit. Przy bardzo twardych skałach zastosowanie znajduje dynamit, a przy nadzwyczaj twardych używa się wybuchowej żelatyny (program uprawnienia budowlane).
Wybuchająca spłonka
Spłonka wybucha na skutek iskry z elektrycznego zapalnika, który jest włączony w obwód albo poprzez doprowadzenie ognia prz pomocy szybko płonącego bądź prochowego lontu (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Detonujący lont zapalany jest przy pomocy spłonki. Przenosi on wybuchowe działanie z prędkością kilku kilometrów na jedną sekundę. Zastosowanie tego materiału wybuchowego bądź innego zależy od tego, do jakich celów ma on służyć, oraz jakiej twardości są skały.
Umieszczanie otworów na wybuchowe ładunki
Jeżeli chcemy uzyskać niespękane bryły, które nie będa wykazywać żadnych uszkodzeń, odstrzeliwanie kruszącym materiałem musi być zastosowane bardzo pobieżnie. Zazwyczaj ma ono za zadanie usunąć tylko nie nadające się dane części skały. Odstrzeliwanie bloków wykonywane jest przy pomocy małych ładunków górniczego prochu albo strzelniczej saletry. Wszystko po to, aby nie wystąpiło kruszenie, a tylko odspojenie się danej bryły od skały (uprawnienia budowlane – egzamin).
Oddziaływanie krusząco – rozsadzających materiałów
Pod wpływem detonatora krusząco – rozsadzające materiały ulegają błyskawicznemu rozkładowi. Miażdżą otoczenie przylegające i powodują, że bliższe środowisko rozsadza się a dalsze ulegnie spękaniu. Działanie tych materiałów jest silniejsze, niż materiały z grupy pierwszej. Należy do nich dynamit, nitrogliceryna, wybuchowa żelatyna, strzelnicza bawełna, pyroksylina itd. Materiały należące do tej grupy eksplodują za pomocą detonacji, na wskutek wybuchu spłonki z azotkiem ołowiu lub piorunianem rtęci, albo na wskutek oddziaływania detonacyjnego lontu (uprawnienia budowlane – egzamin).