fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stosowanie wybuchowych materiałów

Rozsadzające materiały to takie, które ulegają zapaleniu od zwykłego ostrego płomienia (uprawnienia budowlane 2021). Wybuch następuje poprzez spalanie się w pewnym przedziale czasu, wydzielając dodatkowo duże ilości gazów, które powodują rozsadzenie się skały. Do takich materiałów należy czarny proch górniczy oraz inne pokrewne materiały, a także strzelnicza saletra. Materiały pochodzące z tej grupy wybuchają w związku z doprowadzeniem ognia przy pomocy prochowego lontu Bickforda albo szybko płonącego. Mogą także wybuchać za pomocą elektrycznych zapalników, które włącza się w obwód. Przepuszcza się przez niego prąd i w ten sposób wywołuje się iskrę.

Stosowanie wybuchowych materiałów
Stosowanie wybuchowych materiałów

Żelatynowy amonit

Jeżeli chcemy uzyskać rozdrobniony materiał, taki jak np. łamany kamień, grys, tłuczeń, trzeba użyć materiały o kruszącym działaniu. Musi być on tym bardziej kruszący, im twardsza okaże się skała. W kamieniołomach chcąc uzyskać drogowy materiał, w zależności od stopnia twardości jakim wykazuje się skała stosuje się do średniej twardości amonity, a przy twardych skałach żelatynowy amonit. Przy bardzo twardych skałach zastosowanie znajduje dynamit, a przy nadzwyczaj twardych używa się wybuchowej żelatyny (program uprawnienia budowlane).

Wybuchająca spłonka

Spłonka wybucha na skutek iskry z elektrycznego zapalnika, który jest włączony w obwód albo poprzez doprowadzenie ognia prz pomocy szybko płonącego bądź prochowego lontu (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Detonujący lont zapalany jest przy pomocy spłonki. Przenosi on wybuchowe działanie z prędkością kilku kilometrów na jedną sekundę. Zastosowanie tego materiału wybuchowego bądź innego zależy od tego, do jakich celów ma on służyć, oraz jakiej twardości są skały.

Umieszczanie otworów na wybuchowe ładunki

Jeżeli chcemy uzyskać niespękane bryły, które nie będa wykazywać żadnych uszkodzeń, odstrzeliwanie kruszącym materiałem musi być zastosowane bardzo pobieżnie. Zazwyczaj ma ono za zadanie usunąć tylko nie nadające się dane części skały. Odstrzeliwanie bloków wykonywane jest przy pomocy małych ładunków górniczego prochu albo strzelniczej saletry. Wszystko po to, aby nie wystąpiło kruszenie, a tylko odspojenie się danej bryły od skały (uprawnienia budowlane – egzamin).

Oddziaływanie krusząco – rozsadzających materiałów

Pod wpływem detonatora krusząco – rozsadzające materiały ulegają błyskawicznemu rozkładowi. Miażdżą otoczenie przylegające i powodują, że bliższe środowisko rozsadza się a dalsze ulegnie spękaniu. Działanie tych materiałów jest silniejsze, niż materiały z grupy pierwszej. Należy do nich dynamit, nitrogliceryna, wybuchowa żelatyna, strzelnicza bawełna, pyroksylina itd. Materiały należące do tej grupy eksplodują za pomocą detonacji, na wskutek wybuchu spłonki z azotkiem ołowiu lub piorunianem rtęci, albo na wskutek oddziaływania detonacyjnego lontu (uprawnienia budowlane – egzamin).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com