fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stosowanie hydroizolacyjnych materiałów w niskich temperaturach

Wybory, jakie dopuszcza się do użycia w zimowym sezonie to asfaltowe papy oraz papy modyfikowane asfaltowe. Praktyka pokazuje, że stosuje się niemal za każdym razem termozgrzewalne papy. Dzieje się tak, ponieważ mając do czynienia z tradycyjną papą koszty, jakie wiążą się z rozgrzewaniem lepiku i utrzymaniem wymaganego poziomu temperatury do klejenia stają się porównywalne z kosztem stosowania rozwiązania droższego, jakim jest termozgrzewalna papa. Określone w przepisach wytyczne pozwalają wykonywać w zimowych warunkach tylko pierwszą przyziemną uszczelnieniową warstwę dla budynku z papy z poliestrowej włókniny i ze szklanej tkaniny pokrytej powłoką modyfikowaną elastomerami albo polimerami. Nie stosuje się w tym wypadku pap z niemodyfikowanego asfaltu.  (uprawnienia budowlane program) 

Stosowanie hydroizolacyjnych materiałów w niskich temperaturach
Stosowanie hydroizolacyjnych materiałów w niskich temperaturach

Zagruntowane podłoże

Gdy podłoże zagruntowano pod termozgrzewalną papę wcześniej, gdy temperatura nie spadła poniżej +5°C, w takim wypadku należy je jedynie oczyścić. Kiedy mamy do czynienia z innym przypadkiem, podłoże suche powierzchniowo oraz nieprzemarznięte gruntuje się asfaltowym roztworem bez konieczności jego ogrzewania. W przypadku gruntowania wilgotnego podłoża wykonuje się to dopiero, kiedy jego powierzchnia będzie osuszona. Kiedy temperatura powietrza oraz podłoża jest ujemna, podłoże osusza się i ogrzewa, a osuszoną powierzchnię od razu gruntuje.. (uprawnienia budowlane segregator)  

Bitumiczne membrany

W zimowym sezonie dopuszcza się także stosowanie materiału, jakim są samoprzylepne membrany bitumiczne. W skrócie określa się je jako KSK.  (uprawnienia budowlane cennik)  Bitumiczne samoprzylepne izolacje stosuje się w celu ochrony danego budynku od wilgoci pochodzącej z gruntu oraz od wody, jaka nie wywiera hydrostatycznego ciśnienia. Składają się one zwykle z warstwy samoprzylepnej z modyfikowanych sztucznymi tworzywami bitumów. Ich grubość jest nie mniejsza od 1,5 mm. Nanosi się ją na folię HDPE, która cechuje się odpornością na zrywanie, na grubość minimum 0,07 mm. Zachowując przedstawione przez producenta warunki aplikacji produktu powoduje to, że materiał zapewnia hydroizolację, jaka jest odporna na działanie wody zaraz po jej przyklejeniu do podłoża, kiedy temperatura wynosi do poziomu -5°C. Zarówno na elastyczność, jak i na plastyczność materiału z jakiego stworzono membranę wpływa temperatura otoczenia. (uprawnienia budowlane 2022) 

Pojawiające się usterki

Mając do czynienia z wykonaniem hydroizolacji dla budynku przy pomocy asfaltowych pap dużą uwagę zwrócić należy na usterki, jakie mogą się w związku z tym pojawić. Przede wszystkim mogą pojawić się wybrzuszenia w papie w prostopadłym kierunku do wstęgi. Taka usterka wynika z obniżonego poziomu elastyczności papy, jaką rozwija się z rolki. Mogą pojawić się także powietrzne pęcherze, które będą wynikiem miejscowego niedogrzania w momencie, kiedy nadtapiana jest powłokowa masa. Miejscowo może wystąpić niedoklejenie zakładów w poszczególnych pasmach. Spowodowane może to być również niedogrzaniem miejscowym. Do usterek związanych z zastosowaniem asfaltowych pap przy hydroizolacji budynku zalicza się także rozdarcie się papy podczas rozwijania jej z rolek.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com