Stosowanie gruntobetonu przy posadowieniach budynków
Planując zastosowanie gruntobetonu do posadowienia budynku albo stworzenia elementów zabezpieczeń przy głębokich wykopach prostym zabiegiem jest pobranie za pomocą niewielkiej wiertnicy próbek z gruntu. Za ich pomocą zachowując naturalne proporcje danych warstw w laboratorium przygotowuje się próbne zaroby gruntobetonowej mieszanki. Przeprowadzone kolejne wytrzymałościowe badania po upływie 7 oraz 14 dni pozwalają określić z dużą dokładnością parametry docelowe, jakie cechują gruntobeton. Wykonywanie szacunków wytrzymałościowych parametrów gruntobetonu w oparciu o zaroby próbne z użyciem próbek pobranego gruntu z budowy ma uzasadnienie, kiedy stosuje się technologię związaną z mieszaniem wgłębnym. Gwarantuje ona dokładność w wymieszaniu gruntu, jaki zalega w różnych warstwach z cementowym zaczynem. W ten sposób tworzy się jednorodna oraz homogeniczna mieszanka posiadająca jednakowy skład na każdej z głębokości gruntu, jaki jest urabiany. (uprawnienia budowlane cennik)
Mieszanie materiału
Sprawą kluczową do osiągnięcia poprawnego wymieszania materiału na kolumny jest liczba zastosowanych obrotów mieszających poprzeczek. Dostosowuje się ją odpowiednio do danego rodzaju gruntu. W spoistych gruntach pracochłonne i trudne może być uzyskanie mieszaniny homogenicznej. Podczas mieszania spoisty grunt może powodować oklejanie się mieszadła i nie może on poprawnie w związku z tym wymieszać się z cementowym zaczynem. Przy skrajnie niekorzystnych gruntowych warunkach jak zawartość iłów, proces mieszania cementowego zaczynu z gruntem może być w pełni iluzoryczny. Istnieje jednak kilka rozwiązań w związku z którymi próbuje się przeciwdziałać pojawianiu się takim zjawiskom. Takim rozwiązaniem jest np. użycie podwójnych albo potrójnych żerdzi, które obracają się w odwrotnych kierunkach. Działanie ich jest bardzo podobne do działania kuchennego robota. (uprawnienia budowlane program)
Podwójne i potrójne żerdzie
Stosując do mieszania podwójne bądź potrójne żerdzie sprawiają, że niewielkie odległości jakie je dzielą oraz przeciwbieżny ruch poprzeczek lepiej mieszają cementowy zaczyn z gruntem. W związku z tym, że to rozwiązanie cechuje się podłużnym wymiarem w planie, można zastosować je w szczególności przy formowaniu ciągłych elementów, do jakich zalicza się np. przesłony. Inne rozwiązanie to użycie mieszadła posiadającego jedną nieruchomą przecinającą poprzeczkę. Chcąc poprawić skrawanie oraz mieszanie spoistych gruntów można połączyć ze sobą dwie techniki, a mianowicie jet grouting oraz DSM. W mieszadle najniższa z poprzeczek ma dysze, i toczy ona cementowy zaczyn pod ciśnieniem wynoszącym około 100 barów. (uprawnienia budowlane segregator)
Sposoby wgłębnego mieszania
Wgłębne mieszanie można realizować na kilka sposobów. Jednym z nich jest strumieniowa iniekcja. Mimo nazwy, która jest odmienna polega ona tak naprawdę na wymieszaniu gruntu z cementowym zaczynem oraz na formowaniu wzmacniającej kolumny do podłoża. Proces związany z formowaniem kolumny odbywa się poprzez zastosowanie strumienia wysokoenergetycznego. Jest to najczęściej cementowy zaczyn, jaki miesza i skrawa grunt. (uprawnienia budowlane 2023)