Cechy stali zbrojeniowej
Najważniejszym elementem każdego konstrukcyjnego projektu budowlanego jest stal zbrojeniowa. Odznacza się określonymi parametrami oraz przeznaczeniem – przede wszystkim jest stosowana w celu wzmocnienia struktury betonowych konstrukcji. Stal zbrojeniowa posiada szerokie zastosowanie i przyjmuje różne formy. Najpopularniejszą z nich są pręty zbrojeniowe spotykane praktycznie na każdej budowie. Główną funkcją stali zbrojeniowej jest zwiększenie wytrzymałości konstrukcyjnych elementów budynków, dzięki czemu budowana architektoniczna konstrukcja jest trwała, stabilna oraz bezpieczna. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Przeznaczenie stali zbrojeniowej
Pod określeniem „stal zbrojeniowa” znajdują się wszelkie produkty wykonane z tego stopu, które są mocowane wewnątrz struktur wykonywanych z litego betonu. Każda konstrukcja może być wzmacniana w inny sposób. Wybór odpowiedniej metody determinowany jest pożądanymi parametrami wytrzymałościowymi, jakie powinna uzyskać konkretna konstrukcja. Chociaż wylewka może wytrzymać duże obciążenia, to jednak jest krucha – może pękać lub wyłamywać się w wyniku uderzeń bądź innego rodzaju sił fizycznych. Wykorzystanie prętów zbrojeniowych wzmacnia konstrukcję, dzięki czemu ta może wytrzymać oddziaływanie warunków środowiskowych przez wiele lat. Warunkiem trwałości elementów betonowych jest użycie odpowiednich systemów łączenia zbrojenia. W tym celu wykorzystywane są specjalne kotwy oraz inne detale. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Klasa i gatunek stali nierdzewnej
Przy produkcji prętów stosuje się określaną przez gatunek i klasę stal zbrojeniową zgodnie z określoną normą. Ich rodzaj jest sprecyzowany w projekcie konstrukcje. W Polsce wyróżnia się pięć klas stali zbrojeniowej. (program egzaminu na uprawnienia)
A-0 to gładkie pręty wykorzystywane przy konstrukcjach o niskiej jakości betonu. A-I to gładkie pręty (w przeciwieństwie do A-0 ich końcówki są pomalowane na czerwono), których głównie używa się w przypadku pomocniczych elementów zbrojenia, takich jak przewiązki lub strzemiona. A-II to żebrowane pręty, które posiadają dwa podłużne żeberka o przebiegu równoległym względem długości pręta, pomiędzy którymi są wykonane żeberka poprzeczne przebiegające skośnie względem linii. Używa się ich do zbrojenia nośnego. A-III to żebrowane pręty, które również posiadają żeberka, lecz są one usytuowane w tzw. „jodełkę” oraz nachylone z jednej strony względem żeber podłużnych pod kątem 60 stopni. Są wykorzystywane przy zbrojeniu głównym. A-IIIN to żebrowane pręty, które dodatkowo posiadają nawalcowane odcinki podłużnych żeberek pomiędzy poprzecznymi żeberkami. Posiadają najwyższą klasę wytrzymałości dla konstrukcyjnych elementów. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane)
Zastosowanie stali zbrojeniowej
Podstawowym i głównym zadaniem stali zbrojeniowej jest zwiększenie wytrzymałości betonowych konstrukcji dzięki uzupełnieniu parametrów jednego materiału zaletami tego drugiego. W związku z tym stal zbrojeniowa jest wykorzystywana wszędzie tam, gdzie niezbędne jest wzmocnienie konstrukcji betonowej. Istotne jest to, że połączenie betonu z stalowymi elementami wywołuje ich wzajemne oddziaływanie na siebie. Tym samym niektóre cechy konstrukcji są uwarunkowane przez stal zbrojeniową, a inne przez betonową strukturę. Takie połączenie zapewnia duże parametry wytrzymałościowe, odporność na korozję, wodę, czynniki biologiczne oraz inne środowiskowe zagrożenia. Poprzez zastosowanie prętów, włókien lub siatek zbrojeniowych można skutecznie wzmocnić oraz ustabilizować takie struktury jak ławy fundamentowe, nadproża, posadzki, kolumny i słupy nośne, wieńce stropowe, podpory wiaduktów i mostów. (uprawnienia budowlane)