Formy średnic kolumn
Zależnie od form średnic kolumn największe głębokości rozmycia pojawiają się w rozbieżnych punktach w kolumnach o średnicach:
-kołowych albo prostokątnych największe rozmycie dociska się do tworzących od góry rzeki, (uprawnienia budowlane kontakt)
-hydrodynamicznych największe rozmycie styka się tworzących umieszczonych równo pod powierzchnią centralnych kolumn po stronie odgórnej, ale nieco dalej od czubka wierzchołka średnicy,
-zaokrąglonych albo sfinalizowanych łukami ostrymi widocznie pod tworzącą idącą przez czubek,
-eliptycznych albo soczewkowych, w przypadku tworzących określonych przez styczne do płaszczyzn kolumny równolegle do prądu. (uprawnienia budowlane 2021)
Kolumny
Jak woda spływa ukośnie do powierzchni symetrii kolumn, obserwacje rozmyć koryta skupiają się do takich wniosków:
Forma rozmycia wokół kolumn jest zależna od wielkości kąta umieszczonego wśród strony prądu i nawierzchnią symetrii kolumny. Największe rozmycie zmienia swoje umieszczenie i wielkość, poza rozmyciem po stronie wyższej może pojawić się po stronie niższej, ale o innej głębokości. (uprawnienia budowlane program) Największe głębokości rozmycia mogą być określane przez wcześniejszy wzór, ale w przypadku innych wartości ilościowych współczynnika c, zestawionych na wykresie. Wykres ten pokazuje, że żeby nie zrobić głębokich rozmyć dna, warto unikać kolumn o średnicach prostokątnych tak samo jak i prostokątnych podstaw, jakie mogą być podczas rozmycia obnażone.
Pomiary laboratoryjne
Pomiary laboratoryjne pokazują na możliwości pomniejszania rozmycia dna blisko kolumn poprzez umieszczanie pali blisko kolumn i przez odsadzki o formie obrysia, jaka jest podobna do obrysia kolumny. Pierwsza metoda pozwala na pomniejszenie głębokości rozmycia do połowy, inny bywa mniej rzetelny. Jednak wygładzenie strug wody napływającej na kolumnę dzięki poziomym kołnierzom albo osłonom stożkowym bywa niepotrzebne. Doświadczenia z laboratorium potwierdzają o celowości ochrony kolumn przed rozmyciem dzięki narzutom kamiennym. Te narzuty oddalają punkty rozmycia od murów kolumn. Głębokość rozmycia potrafi zostać doliczona z wcześniejszego wzoru patrząc, że narzut kamienny posiada obrysowanie prostokątne z naciętymi rogami. Nakłady na konstrukcję mostów określamy obliczając liczby tworzyw, pracy, maszyn i nawierzchni ziemi zajętych przez most i dojechanie. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Prędkość wód
Podstawowa prędkość wód, podczas jakiej pojawiają się największe rozmycia w przypadku kolumn, jest zależna od uziarnienia dna, bywa ono tym niższe, jak niższe są średnie rozmiary ziarenek pojawiających się w największej liczbie na dnie. Zależność wśród tych wielkości są podane wedle obliczeń zrobionych w „Laboratoire National d’Hydraulique”. Prędkości te dzielą się na dwa rozbieżne typy zjawisk pojawiających się na dnie koryta. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Jak prędkość pomniejszy się po dojściu do wartości granicznej i zrobieniu największego rozmycia, to rozmycie będzie utrzymywało swe wartości. Jak prędkość powiększy się, to głębokość rozmycia oscyluje wokół wartości średnich, jakie nie są zwykle większe od 0.8 do 0.9 wartości granicznej pokazanej na wzorze. Oscylacje te pojawiają się prędzej, im mniejsze bywają ziarna.
Mierniki
Wyróżniamy mierniki naturalne i wartościowe nakładów. Te pierwsze pokazują liczbę tworzyw fundamentalnych, stali, cementu, betonu czy drzewa. Mierniki naturalne pracy oraz maszyn pokazują liczbę godzin pracy oraz okres działania sprzętu. Formy pomostów jezdniowych uwarunkowane są celami komunikacyjnymi, typami tworzyw i umieszczeniem pomostów co do części centralnych mostu, przenoszących masy na podpory. Podczas mówienia o formach pomostów, warto ustawić pierw klasyfikację pomostów.
Mamy w tym przypadku:
-wedle celów komunikacyjnych, (program egzaminu na uprawnienia)
-pomosty mostów jezdniowych i miejskich,
-pomosty mostów kolejowych,
Wedle typów tworzyw:
-pomosty z betonu uzbrojonego,
-pomostu z betonu sprężonego,
-wedle umieszczenia co do części centralnych,
-pomosty umieszczone nad częściami centralnymi,
-pomosty umieszczone pod częściami albo wśród nich.
Poza tym formy pomostów zależne są od wielu czynników i cech mostów, przykładowo rozpiętości mostu i typu części centralnych, od ilości pasów ruchu na drodze i chodnikach, od typu zestawienia z częściami centralnymi, podwieszenia i wsparcia na nich.