fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pole średnicy poprzecznego betonu

Kolumny przegubowo zestawione z podstawą i bezprzegubowo z belkami rozpatrujemy zwykle taką metodą: Pole średnicy poprzecznej betonu w przegubie bierzemy jako iloraz największej mocy zgniatającej przez naciągnięcie graniczne. Posiadając to pole bierzemy rozmiary średnicy poprzecznej. Obszerność kolumny wzdłuż mostu określamy tak, by posiadał on idealną wiotkość, i żeby nie pojawiały się w nim za duże siły podczas wydłużeń przęseł. (uprawnienia budowlane kontakt) Posiadają pole średnicy i obszerność kolumny określamy rozpiętość kolumny w poprzek mostu. Na niższym brzegu belki odkładamy w dwie strony od osi kolumny odległości równe obszerności niższej średnicy i zestawiamy określone punkty z brzegami niższego przekroju. Potem w odległości 1/3 rosłości kolumny od niższego brzegu belki określamy miejsca na brzegach kolumny, od wcześniej określonych miejsc na niższym brzegu mierzymy w dwie strony kawałki równające się połowie obszerności niższej średnicy i miejsca te zestawiamy z miejscami umieszczonymi na brzegach kolumny 1/3 jego rosłości odliczając od brzegu belki. Po określeniu tych punktów, idziemy do określenia brzegu głowicy kolumny. Na niższym brzegu belki określamy brzegi głowicy odmierzając równe kawałki od osi kolumny – w prawo i lewo. (uprawnienia budowlane 2022)

Średnica betonu
Średnica betonu

Długość

Długość tych kawałków musi zostać przypasowana do szerokości przęseł i do rosłości kolumn. Nie może być ona większa od 2/3 rosłości kolumny i niższa od 1/3 tej rosłości. Potrafi ona być też uzależniona od szerokości belki tak, żeby nie dosięgała poza teren punktów ujemnych. Potem, na osi kolumny odmierzamy belki tak, by nie sięgała poza teren punktów minusowych. Potem na osi kolumny mierzymy od niższego brzegu belki w dół odległość równający się obszerności niższej średnicy. Zestawiając te miejsca z miejscami wcześniej określonymi na brzegu belki, określamy brzegi głowicy. Wśród te miejsca umieszczamy łuki kół o średnicach wyrównanych albo większych od podwójnej obszerności niższej średnicy kolumny. (uprawnienia budowlane program)

Punkty zginające

Punkty zginające kolumny w poprzek mostu potrafią pojawiać się przez napieranie sił poziomych albo w mostach mocno rozpiętych, przez zmiany temperatury. Zwykle nie nadajemy kolumnom przegubów pozwalających na transport w poprzek słupów, to są one ugruntowane w obu skrajnych średnicach, wyższych i niższych. Przez to ich fundamenty i czubki posiadają punkty zmienne liniowo, dostając zerową wartość w połowie rosłości. Dostosowując średnice kolumn do takiej zmienności punktów, Maillart planował kolumny o bocznych murach ukośnych, robiąc w połowie ich rosłości przegub sprężysty. Ponieważ zazwyczaj w większości sytuacji kolumny nie są mocno ściskane w poprzek mostu, przeto zwykle nadajemy im taką samą rozpiętość średnic na pełnej rosłości. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Zmienność punktów

Zmienność punktów zginających wedle kolumn w powierzchni równej do osi mostu zależna bywa od metody umieszczenia kolumn w belce i podstawie. Zależnie od tego potrafi widnieć potrzeba czworakiej metody zestawienia kolumn z przęsłami i podstawami:

-obustronnie bezprzegubowego,

-obustronnie przegubowego, (segregator egzamin ustny uprawnienia)

-bezprzegubowego w pomostem i przegubowego z podstawą,

-bezprzegubowego z podstawą i przegubowego z pomostem.

Jak w moście widnieje potrzeba innego zestawienia kolumn z belkami i podstawą w różnych podporach, to pomimo różnych zestawień warto nadawać taką samą formę każdym kolumnom. Zróżnicowanie formy kolumn o różnych kolumnach byłoby bez sensu. Jak w moście pojawiają się kolumny o wiotkich kolumnach bezprzegubowych, to warto jest dać każdy słup bez przegubów używając to, że są mocno wiotkie i że punkty w nich się pojawiające są niewielkie. W tej sytuacji nie widać przymusu nadawania kolumnom zmiennych średnic. Jak jedynie element kolumn w moście bywa bezprzegubowy, a reszta kolumn przegubowa, to wtedy albo każdej kolumnie warto dać formę bezprzegubowych albo przegubowych. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com