Spór o samodzielne funkcje techniczne w budownictwie
Funkcje te określane są przez prawo budowlane. Jednak niedługo trafią do ustawy o architektach i inżynierach, która jest w przygotowaniu. Niestety Polska Izba Inżynierów Budownictwa nie zgadza się na wiele rozwiązań, które zawiera projekt. Apeluje, aby pozostawić wszystkie regulacje dotyczące zakresu samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Dlatego Polska Izba Inżynierów Budownictwa wskazała, że wystarczy jedynie sprecyzować zasady tego pojęcia.(program na uprawnienia budowlane w wersji android)
Polska Izba Inżynierów Budownictwa zwraca również uwagę na projekt, w którym brakuje opisu samodzielnej funkcji technicznej dla osoby, która sprawdza projekty. Ponieważ ta funkcja powinna być utrzymana i w tej kwestii istotne jest podwyższenie wymogów wobec specjalistów w tej dziedzinie.(egzamin ustny na uprawnienia budowlane)
Ustawa
Zaistniała również propozycja, aby ukończyć 5 lat praktyki przy projektach i posiadanie uprawnień budowlanych bez ograniczeń, aby móc sprawować samodzielną funkcję techniczną. Według Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa uznaje, że dzięki temu poziom wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w zakresie sprawdzania obiektów będzie wyższy.
Mimo to PIIB twierdzi, że nie jest jednoznaczne rozdzielenie samodzielnych funkcji technicznych w zawodzie architekta i inżyniera. Ponieważ merytorycznie te funkcje różni wiele rzeczy, jednak w przepisach dzielą się tylko jedną. Zastanawiano się, czy zaistniałe przepisy nie określają, że architekt będzie mógł sprawować funkcję kierownika budowy na budowie. Wątpliwości wzbudza również określenie funkcji rzeczoznawcy budowlanego. Ponieważ ten zapis jest nowy i istnieje sporo niejasności dotyczących kompetencji rzeczoznawcy. Ustawa jest w ciągłym dopracowywaniu, dzięki czemu wiele spornych kwestii jest już wyjaśnionych.(uprawnienia architektoniczne)