fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Składowiska odpadów w Polsce

Składowiska odpadów w Polsce

Krajowy plan gospodarki odpadami z 2010 roku zawiera istotny załącznik, w którym znajduje się wykaz 764 składowisk odpadów komunalnych, które nie są zaliczane do niebezpiecznych (stan na koniec 2005 roku). Wszystkie te składowiska muszą posiadać odpowiednie pozwolenie, będące licencją na prowadzenie działalności składowania odpadów w określonym miejscu. Składowiska odpadów obejmują miejsca zgodne z przepisami, w których gromadzi się odpady, w tym również wylewiska odpadów ciekłych, wysypiska komunalne oraz zwały mas ziemnych. Odpady składuje się wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, a idealnie byłoby, gdyby składowiska te umożliwiały także częściowy odzysk materiałów.

Pozwolenie na składowanie odpadów

Konieczność posiadania licencji na składowanie odpadów komunalnych uzależniona jest od rodzaju i skali prowadzonej działalności. To jest bowiem ściśle związane z możliwością zanieczyszczenia środowiska lub jego poszczególnych elementów przyrodniczych.Licencja obowiązuje na składowanie wszystkich odpadów. Wyłącza się jednak składowanie odpadów obojętnych, o zdolności gromadzenia ponad 10 ton odpadów na dobę lub o ogólnej pojemności ponad 25 tys. ton.

Wnioskodawca

Pozwolenie zintegrowane wydawane jest wyłącznie wnioskodawcom, którzy udokumentują, że ich instalacja spełnia warunki ochrony środowiska wynikające z dostępnych technik (BAT). Dodatkowo eksploatacja takiego miejsca nie może powodować i nie spowoduje w okresie na które wydane jest pozwolenie przekroczenia dopuszczalnych wartości wielkości emisyjnych i standardów emisyjnych ustanowionych w odrębnym prawie. Co więcej pozwolenie które uzyskano nie może być mniej restrykcyjne niż najlepsze dostępne techniki. Musi też zagwarantować zgodność z wymogami Dyrektywy Europejskiego Biura IPPC.

Kryteria przyjmowania odpadów

Każde składowisko odpadów musi przyjmować ma swój teren zarówno odpady typowe jak i odpady obojętne. Nie ma bowiem zasad o odpadach odrębnych do składowania i do odzysku na składowisku. Odpady obojętne są stosowane do utworzenia warstwy stanowiącej przykrycie dla odpadów składowanych. Zapobiega to emisji pyłów, które mogą być rozwiewane przez wiatr. W realnych warunkach odpady, które nie spełniają kryteriów jako odpad do składowania to są stosowane do warstwy przekładkowej tzw. inertnej.

Ten sam rodzaj odpadów można zarówno stosować jako warstwę inertną jak i składować. Zgodnie z przepisami jest to jednak niedozwolone. Większość dzisiejszych składowisk bazuje na instalacjach odzysku. Rzadko kiedy spotyka się składowiska które są miejscem ostatecznego gromadzenia śmieci.

Na egzamin ustny z uprawnień budowlanych zabierz ze sobą segregator z aktami prawnymi. Są tam ustawy i rozporządzenia (w tym również to o odpadach), które ułatwią Ci znalezienie potrzebnych informacji.

Składowiska odpadów w Polsce
Składowiska odpadów w Polsce

Odpady

Odpady spełniające kryteria mogą być składowane lub mogą pełnić funkcję warstwy przekładkowej. Mogą pełnić jednocześnie obie te funkcje – w zależności od rodzaju materiału.

Badania, które prowadzone są co pewien okres na składowiskach odpadów obejmują pomiary między innymi emisji zanieczyszczeń takimi substancjami jak dwutlenek węgla, metan, amoniak itd.

Odpady można podzielić na: chemiczne, fizyczne i biologiczne. Uzależnia się to od ich właściwości.

Uprawnienia budowlane – czy warto je zdobyć? Jak długo trwa przygotowanie? Co warto wiedzie? Jaki program wybrać?

Budowa składowisk

Samo konstruowanie składowisk odpadów nie należy do najłatwiejszego zadania. Są one wbrew pozorom bardzo skomplikowane. Należy bowiem z dużą starannością przewidzieć wszystkie mogące się z tym wiązać zagrożenia. Składowiska odpadów muszą być dostatecznie szczelne, ponieważ substancje szkodliwe nie mogą wyciekać do środowiska. Ponadto zapewniają minimalne oddziaływanie na otoczenie.  To wszystko przewiduje się na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat.

Składowiska można podzielić w następujący sposób: znajdujące się na terenie płaskim, znajdujące się w obniżeniach terenu oraz znajdujące się na zboczach.

Składowiska odpadów w Polsce

W Polsce wyróżnia się trzy rodzaje składowisk. Wśród nich można znaleźć składowiska niezorganizwoane. To takie które powstały bez szczególnego przygotowania. Mają one duży negatywny wpływ na środowisko.

Ponadto występują składowiska pół-zorganizowane i zorganizowane. Te ostatnie są najlepszym rozwiązaniem, które najmniej ingeruje w środowisko.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com