Uszkodzenia w systemach izolacji IZOHAN
Z założenia hydroizolacja powinna cechować się trwałością przez długie lata. Zdarza się niekiedy jednak, że po dłuższym eksploatowaniu może ona wymagać częściowo, bądź też czasami całkowitej naprawy. Powstanie uszkodzeń albo nieszczelności może wiązać się z różnymi przyczynami. Mogą to być nieodpowiednio dobrane materiały, wykonawcze błędy czy mechaniczne uszkodzenia. Kiedy dojdzie do odspojenia albo uszkodzenia hydroizolacyjnej powłoki i nie są one bardzo rozległe, a podłoże dodatkowo jest nośne, w takim wypadku nie zachodzi konieczność tworzenia ponownie całkowicie hydroizolacji. Powłokę taką wycina się, i jeżeli jest taka możliwość, to brzegi wycięcia należy zukosować. Kiedy na podłożu są substancje antyadhezyjne usuwa się je i podłoże gruntuje się odpowiednim preparatem. (uprawnienia budowlane cena)
Naprawa porycia
Technologia związana z naprawą pokrycia uzależniona powinna być od wyników, jakie osiągnięto na podstawie oględzin dachu. Stwierdza się ilość powstałych rozszczelnień oraz pęcherzy. Ważny jest też stan posypki i obróbek pionowych elementów. Dokonując oględzin ocenia się również poziom zawilgocenia przekryciowych warstw. Gdy pokrycie ze zgrzewalnej papy jest w dobrym stanie uszczelnienie dokonuje się stosując miejscową naprawę. Zgrzewa się w tym wypadku nakładki, których szerokość wynosi 18 cm w miejscach występującej potencjalnej nieszczelności. Pojawiające się ewentualne pęcherze rozcina się i osusza. Po tym etapie zgrzewa się je ponownie razem z nakładką ze zgrzewalnej papy. Pokrycia papą, które mają stan nie pozwalający na częściowe naprawy, naprawia się całkowicie. Papa może posiadać niekiedy liczne pęcherze, spękania oraz przecieki na całkowitej powierzchni. Proces naprawy opiera się na położeniu kolejnej warstwy papy. Można też stworzyć bezspoinową powłokę, jaka będzie zbrojona techniczną tkaniną. (uprawnienia budowlane testy)
Ubytki w izolacji
W izolacji ubytki uzupełnia się bitumiczną masą np. IZOHAN WM 2K, albo też uszczelniającą mikrozaprawą IZOHAN EKO 2K. Wybór masy zależy od tego, jaki oryginalnie materiał był zaaplikowany. Kiedy izolacja stworzona jest w grubszej warstwie niż 2 mm, w takim wypadku uzupełnienie wykonuje się dwufazowo. Po tym, jak wypełniająca warstwa przeschnie aplikuje się kolejną z warstw. Tym razem aplikuje się łatę, która znajduje się minimum 10 cm poza obrysem wyciętego obszaru. (uprawnienia budowlane 2023)
Renowacja posypki
Chcąc przedłużyć trwałość papowego szczelnego pokrycia, ale ze znajdującymi się w posypce ubytkami przeprowadza się renowację posypki stosując do tego celu masę IZOHAN WB. Powierzchnię papy alternatywnie pokryć można asfaltowo – aluminiową masą IZOHAN R. Masa ta odbija promienie UV i wpływa na obniżenie temperatury dachu oraz pomieszczeń, jakie znajdują się poniżej. Mając na uwadze wielkopowierzchniowe dachy i kilka warstw papy, w szczególności w miejscach, gdzie w związku z bezpieczeństwem nie można pracować z ogniem, dobrą renowacyjną metodą jest wtapianie w asfaltowo – kauczukową masę np. IZOHAN DYSPER technicznych tkanin. Z pomocą tej technologii można przeprowadzić doszczelnienia bądź renowację dachu, bez konieczności zrywania wcześniejszego podłoża. (uprawnienia budowlane segregator)