Ściany wentylacyjne i kominowe – podział i zastosowanie
Ściany możemy podzielić na nośne, czyli kapitalne oraz na działowe (uprawnienia budowlane 2021). Nośne ściany przejmują na siebie ciężar wyższych kondygnacji, dachu i stropu, a także użytkowy ciężar. Przenoszą one w całości obciążenie na fundament. Ściany działowe to ściany, które przegradzają poszczególne pomieszczenia w danej kondygnacji. Nie przejmują na siebie żadnych obciążeń.
Ściany konstrukcyjne i ściany działowe – charakterystyka
Ściany działowe muszą być lekkie oraz cienkie (program na uprawnienia budowlane). W obrębie budynku możemy wyróżnić ściany wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrzne ścianki nośne mają grubość minimum 25 cm, a działowe poniżej 25 cm. Ściany zewnętrzne to zwykłe nośne ściany. Konstrukcyjne wewnętrzne ściany są zazwyczaj budowane równocześnie z kominowymi ścianami. Zewnętrzne ściany powinny być wystarczająco grube, aby nie ulegały przemarzaniu. Muszą dodatkowo być wytrzymałe w związku z obciążeniami związanymi z siłą wiatru. Patrząc na materiał, z jakiego wykonane są ściany można wyróżnić: ściany z naturalnych kamieni, murowane z cegły, drewniane oraz ściany żelbetowe, betonowe i mieszane.
Podział stropów na kategorie oraz odmiany
Strop jest to jeden z podstawowych elementów w każdym budynku. Dzielą one budynek na kondygnacje oraz izolują pomieszczenia pod względem akustycznym, termicznym. Stropy dzielą się na kilka kategorii, a mianowicie: drewniane stropy, ceramiczne i betonowe sklepione na stalowych belkach czy gęstożebrowe żelbetowe, które mają wypełnienie ceramicznymi albo betonowymi pustakami. Są też stropy układane z uprzednio wykonanych z ceramicznych pustaków belek, gęstożebrowe z belek prefabrykowanych, żelbetowe monolityczne oraz żelbetowe o strunobetonowych belkach. Występują także stropy o charakterze wielkopłytowym. Każda z tych kategorii ma wiele odmian stropów, które różnią się miedzy sobą materiałem, z jakiego je wykonano i samą konstrukcją (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).
Wentylacyjne i spalinowe przewody – do czego służą?
Wentylacyjne przewody mają za zadanie odprowadzić zużyte powietrze (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Kanały wentylacyjne chcąc uzyskać lepszy wywiew powinno się umieścić obok dymowych kanałów. Wlot umieszcza się pod sufitem, na wysokości ok. 30-50 cm od sufitu, i zaopatruje się go w kratkę wentylacyjną. Spalinowe przewody odprowadzają spalinowe gazy z pieców gazowych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministrów spalinowe kanały musza posiadać drzwiczki rewizyjne. Umieszcza się je na wysokości 0,5 metra poniżej wlotu spalin z gazowego piecyka do kanału. Piecyki mogą być włączone co drugą kondygnację, do jednego przewodu.