Ściany szkieletowe – ważna konstrukcja w budownictwie
Głównym zadaniem ścian szkieletowych jest przeniesienie pionowego obciążenia. Aby tego dokonać, w ścianie umieszcza się słupy, a sam szkielet należy wypełnić materiałem budowlanym, na przykład cegłą. Wytrzymałość takich ścian jest bardzo duża, a sama konstrukcja jest oszczędna, w porównaniu ze ścianami wieńcowymi (uprawnienia budowlane 2021). Najstarsza z konstrukcji to ściana sumikowo – łątkowa, której przykład możemy odnaleźć w Biskupinie. Nowsze konstrukcje szkieletowe ścian, np. ryglówka mają deskowe opierzenia, a rama szkieletu jest sztywna.
Mur pruski – jedna ze ścian szkieletowych
Ten rodzaj ściany szkieletowej składa się z podwaliny, słupów, rygli, zastrzałów oraz oczepu i izolacji. Ścianę wypełnia się cegłą. Grubość wypełnienia to zazwyczaj dwie cegły. Warstwę izolacyjną chroniącą przed wodą układa się pod podwaliną albo 1-2 warstwy z cegłami poniżej. Gdy ściana jest długa, podwalina musi być zrobiona z oddzielnych belek (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).
Ściany sumikowo – łątkowe
Ten rodzaj ściany to ściana szkieletowa, wypełniona zazwyczaj deskami lub z bal. Szkielet ściany składa się z podwaliny, słupów, łątek oraz oczepów. Samo wypełnienie ściany oprócz pojedynczych bądź podwójnych desek, musi mieć odpowiednią izolację, tzw. ciepłochronną. Taka izolacja powstaje zazwyczaj z suchego igliwia albo proszku torfowego (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Ściany sumikowo – łątkowe są tańsze w porównaniu ze ścianami wieńcowych. Różnica dotyczy zużycia drewna. Wada takich ścian to przede wszystkim szczeliny, jakie powstają pod oczepem w związku z osiadaniem sumików na wskutek zasychania.
Jak sztukować oczep na pośrednim słupie?
Funkcją oczepu jest podtrzymywanie stropowej belki oraz stanowi górny ogranicznik ściany. Sztukowanie oczepu na pośrednim słupie może być wykonane od strony czoła. Dwie belki łączy się klamrą od wewnętrznej strony budynku (uprawnienia budowlane – egzamin). Opierając słup na podwalinie, należy postępować tak samo, z tą różnicą, że gniazdo musi mieć pochyły, prześwidrowany kanalik, który przyda się przy odpływie wody. Słupy narożne oraz te, przy otworach drzwiowych łączą się z podwaliną i oczepem na czop cofnięty. Zastrzały, które są omieszkane w skrajnych punktach szkieletu zapewniają budynkowi stabilność podczas działania poziomych sił, takich jak wiatr.
Jak otynkować mur pruski?
Mur pruski tynkuje się przeważnie tylko od jego wewnętrznej strony. Elewacja zazwyczaj nie zostaje w całości otynkowana. Można pokryć tynkiem ceglane wypełnienie, jeżeli zachodzi taka konieczność. Mur pruski wypełniony na pół cegły ma niski współczynnik dotyczący przenikania ciepła, dlatego często stosuje się różne ocieplające warstwy od strony pomieszczeń.