fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Ściany szkieletowe – prefabrykacja, zasady i zalety

Specyficzne zasady konstruowania

Na starcie warto zaznaczyć, że konstruowanie ścian szkieletowych opiera się na dobrych praktykach technologii, tworzonych przez specjalistów w danej dziedzinie. Część z nich nie jest nawet spisana, a na pewno nie w formie reguł. To bardzo założenia, które pojawiły się po zdobywaniu lat doświadczeń i wykonawców. Oznacza to, że jeden i ten sam element, może parę osób wykonać w zupełnie inny sposób, a i tak będzie stworzony on dobrze. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Ściany szkieletowe – prefabrykacja, zasady i zalety
Ściany szkieletowe – prefabrykacja, zasady i zalety

Prefabrykacja

To proces, w którym wykonywany jest każdy gotowy element budowlany. Dzięki temu może powstać wiele elementów, w znacznie krótszym czasie, a budowla w żaden sposób na tym nie ucierpi. Prefabrykacja ma swoje zastosowanie w budownictwie przemysłowym, jak i mieszkalnym. Jej ogromnym celem jest zmniejszenie czasu produkcji, a co za tym idzie, również czasu budowy. (uprawnienia budowlane kontakt)

Stopień prefabrykacji

W przypadku ścian szkieletowych pod uwagę bierze się cztery możliwe stopnie prefabrykacji: (program egzaminu na uprawnienia)

  1. Całkowity jej brak – to oznacza, że materiały są dostarczane bezpośrednio na budowę i cały proces odbywa się na miejscu;
  2. Panelowa otwarta – w zakładzie przygotowuje się jedynie elementy konstrukcyjne ścian wraz z jednostronną płytą poszycia;
  3. Panelowa zamknięta – tworzy się ściany, a wraz z nimi izolację, instalacje, warstwy wykończenia, stolarkę itp. Jak  najwięcej tego, co trzeba byłoby wykonać na budowie;
  4. Modułowa – w zakładzie tworzy się gotowe pomieszczenia. Przygotowywane się z dwóch stropów i ścian. Taki moduł w formie prostopadłościanu dostarcza się na budowę i łączy z innymi modułami. W ten sposób szybko tworzy się pomieszczenia „pod klucz”, do późniejszego wykończenia po kupnie/wynajmie.

Prefabrykacja, a czas budowy

Oczywistymi zaletami prefabrykacji jest znaczne zwiększenie tempa pracy. (uprawnienia budowlane 2021) Szybki montaż, brak ekspozycji na warunki pogodowe i wysoka precyzja wykonania. To niewątpliwe plusy, które mogą przekonać wielu sceptyków. Prefabrykacja ma jednak też swoje minusy. Są nim przede wszystkim pieniądze, a dokładnie wkład, który trzeba włożyć w specjalistyczny sprzęt, szczegółową dokumentację warsztatową i dodatkowymi kosztami włożonymi w infrastrukturę zakładu. Korzystanie z prefabrykacji zależy, więc głównie od finansów inwestora. Na drugim miejscu będzie typ pracy i budowli, ponieważ nie zawsze takie rozwiązanie ułatwi i przyśpieszy pracę. Może blokować je specyficzne miejsce budowy, czy też, np. utrudniony dostęp do szkieletu drewnianego. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com