fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pochylnie do garaży o podłużnym przekroju

Projektując pochylnie dla osobowych pojazdów ważną kwestią jest wzięcie pod uwagę wszystkich sytuacji, jakie są możliwe do manewrowania. Wiążą się one także z korzystaniem przez pojazdy z pochylni. Do manewrowych sytuacji związanych z kształtowaniem w podłużnym profilu pochylni zalicza się wjazd na górę, wjazd górę oraz wjazd na górę albo zjazd do dołu. W pierwszym przypadku pojazd znajduje się na pochylni. Z kolei wjazd na górę albo zjazd w dół oznacza, że pojazd znajduje się a górze danej pochylni w wypukłym załamaniu. Kluczowymi informacjami są parametry związane z kątem tarcia, załamania pochylni oraz z kątem zejścia razem z długością nawisów. (uprawnienia budowlane 2023)  

Pochylnie do garaży o podłużnym przekroju
Pochylnie do garaży o podłużnym przekroju

Przejściowy odcinek z pośrednim pochyleniem

Mając do czynienia z za krótkim przejściowym odcinkiem znajdującym się na górze pochylni może on w zbyt małym stopniu powodować obniżenie wierzchołka związanego z załamaniem pochylni. Może to prowadzić także do nie zapewnienia odpowiedniej przejezdności. Będzie mieć to miejsce, kiedy odcinek będzie krótszy od rozstawu osi danego pojazdu. Przeprowadzone analizy wskazują, że rozstaw średni osi osobowych pojazdów nie przekracza 3 metrów i rzadko osiąga zbliżoną do tego poziomu wartość. Z tego też względu przyjmuje się, że niezależnie od poziomu parametrów danych pochyleń pośredni odcinek znajdujący się na górze pochylni przyjmuje się na poziomie wskazanym powyżej. Dzieje się to, gdy odcinek ulega skróceniu w przypadku pojawienia się trudnych terenowych warunków. w oparciu o dokładne analizy. (uprawnienia budowlane segregator)  

Różnice w kątach

Patrząc na treść rozporządzenia przyjmuje się, że różnice powinny maksymalnie wynosić 15%, 20% albo 25%. Powinny one zależeć od przeznaczenia danej pochylni i od położenia. Przy takich wartościach nie można przekraczać wartości, jakie osiągają parametry pojazdów. Do tych parametrów zalicza się kąt przełamania, zjazdu i tarcia. Pojazd nie powinien napotykać problemów podczas manewrów, przy różnicy w pochyleniu wynoszącej 15%. Mając jednak do czynienia z pochyleniem wynoszącym 20% pojazd może zahaczyć swoim podwoziem o załamanie górne pochylni. Nachylenie na poziomie 25% sprawia, że pojazd w żadnym przypadku nie pokona różnic, jakie pojawiają się w pochyleniach.  (uprawnienia budowlane testy) 

Utrudnienia w poruszaniu się pojazdów

Pojawiające się utrudnienia dla pojazdów osobowych przy nachyleniu wynoszącym 25% dotyczą typowego pojazdu. Jego parametry zbliżone są do typowego pojazdu. Mając do czynienia z nietypowymi pojazdami luksusowymi i sportowymi, gdzie charakterystyczne wymiary mogą wynosić mniej w takim wypadku problemy mogą zacząć pojawiać się przy pochylni, która nachylona jest w 15%. Chcąc dokonać zniwelowania geometrycznych ograniczeń osobowych pojazdów, jakie poruszają się po pochylniach projektuje się w tym wypadku odcinki dodatkowe przejściowe. Odcinki te cechują się pośrednim pochyleniem. Zasadą ogólną może być w tym wypadku założenie o różnicach pochyleń sąsiednich. Jednak różnica ta nie może przekroczyć dopuszczalnej dla pojazdów, dla jakich to zaprojektowano dany garaż. Taką różnicą w pochyleniach sąsiednich może być wartość na poziomie 10%. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com