fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budowa

Ściany działowe swoje właściwości zawdzięczają konstrukcji złożonej z odpowiedniego układu warstw materiałowych. Podstawą jest właściwa konstrukcja. Może być ona wykonana z drewna bądź stali. Następnie montuje się podszycie ściany. Najczęstsze jest to wykonane z płyt gipsowo-kartonowych. Posiadają one najczęściej konkretne właściwości, mogą być, np. dodatkowo utwardzane, impregnowane albo ognioochronne. Na rynku nie brakuje jednak płyt gipsowo-włóknowych. Te zapewniają dodatkową gęstość i wytrzymałość. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Ściany działowe
Ściany działowe

Zastosowanie

W konstrukcji szkieletowej często używa się ścian działowych, tworzonych na bazie płyt gipsowo -kartonowych. Do ich największych plusów zalicza się:

  1. brak potrzeby murowania,
  2. dobrą izolację dźwiękową,
  3. łatwość montażu i demontażu,
  4. małą masę przegrody,
  5. szybkość montażu.

Dzięki temu taki typ ścian świetnie sprawdza się np. w budynkach mieszkalnych czy biurowych. Korzystając ze ścian działowych można bez problemu szybko i małym koszem zmienić aranżację względem wymogów czy nowych norm. (uprawnienia budowlane program)

Montaż

Niezależnie od rodzaju wybranych płyt montuje się je tak samo. Należy umieścić je pomiędzy profilami konstrukcyjnymi. Najczęściej pozostawiana jest pomiędzy nimi luka, którą zapełnia się materiałami dźwiękochłonnymi, np. wełną mineralną. Dzięki temu wzmacniana jest izolacja dźwiękowa, którą cenią sobie późniejsi użytkownicy. Brak takiego wypełnienia wpłynie na akustykę okolicznych pomieszczeń. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Izolacja akustyczna

Oczywiste jest to, że nie tylko wypełnienie materiałami dźwiękochłonnymi, ma wpływ na izolację dźwięków. Warto również zwrócić uwagę na powierzchnię i grubość pojedynczej płyty, czy to gipsowo-kartonowej, czy też gipsowo-włóknowej. Im większa i grubsza ściana, tym lepsza izolacja już od samego początku. (program egzaminu na uprawnienia)

Najlepszym wyborem jest stosowanie dwóch cieńszych płyt, o mniejszej grubości, jeśli jako główny czynnik brać izolację akustyczną. Duże, grube płyty będą dobrze chronić przed wysokimi dźwiękami, ale ich skuteczność przy niższych pasmach dźwięku często zawodzi. W sklepach najłatwiej znaleźć płyty gipsowo-kartonowe, typu A, o grubości 12,5 mm. To jeden z lepszych wyborów do tworzenia przeróżnych kombinacji z takiego rodzaju płyt. Warto pamiętać, że na ich izolację akustyczną wpływa wiele czynników, ale wypełnienie luk między tymi ścianami odpowiednim materiałem, może przyczynić się do stworzenia świetnego efektu, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w miejscach pracy. (uprawnienia budowlane 2021)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com