fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Ścianka kolankowa

Ścianka kolankowa

Ściana kolankowa – jeden z rodzaju ściany nośnej. Dobudowana część na wieńcu ostatniej kondygnacji budynku. Stosuje się ją w celu podniesienia dachu oraz zwiększeniu powierzchni użytkowej poddasza.

Ścianka kolankowa to ściana poddasza, którą ustawia się  nad ścianami zewnętrznymi budynku na jego wieńcu stropowym(ostatnia kondygnacja). Na tego typu ścianach opiera się konstrukcja więźby dachowej (za pośrednictwem murłaty). Dlatego ściana tego typu musi zostać wykonana tak, aby przenosiła ciężar z dachu. Musi też przenieść ciężar własny dachu, wiatr, śnieg. Obciążenia przenoszą się na strop oraz na ściany niższych kondygnacji.

Egzamin na uprawnienia budowlane to jedne z trudniejszych momentów w życiu każdego inżyniera. Sprawdza wiedzę nie tylko teoretyczną , ale również praktyczną. Weryfikuje to, czego inżynier nauczył się od etapu studiów aż do dziś. Dlatego ważne aby dobrze się do niego przygotować. Zajrzyj na naszą stronę i kup segregator z dokumentami, program z testami oraz program przygotowujący do egzaminu ustnego.

Wybór konstrukcji ściany

O wyborze ścian, decydują przede wszystkim względy statyczne, a najistotniejszymi czynnikami są:

  • „Sposób zamocowania ściany, wynikający z układu konstrukcyjnego budynku,
  • Wielkość obciążeń,
  • Sposób rozłożenia obciążeń wzdłuż ściany,
  • Wysokość ściany,
  • Wytrzymałość użytych materiałów.”

Charakterystyka ścianki kolankowej

Zazwyczaj wysokość ścianki kolankowej osiąga od 80 do 110 centymetrów jest stosowana w domach z poddaszem użytkowym. Jej wysokość pozwala na umieszczenie okna w lukarnie oraz okna dachowego na wysokości, która zapewnia do niego swobodny dostęp. W przypadku, gdy wysokość osiąga 150 centymetrów, a nachylenie dachu wynosi 40º już od 50 centymetrów od ściany powstaje przestrzeń powalająca na swobodne poruszanie się. Jeżeli spadek dachu jest łagodniejszy to ta odległość zwiększa się. Jeśli jej wysokość nie przekracza 70 centymetrów jest zastosowana w domach z poddaszem nieużytkowym, przeznaczonym na strych lub inne pomieszczenia gospodarcze. Można zastosować inne rozwiązanie w przypadku niskiej ścianki kolankowej lub jej całkowitym brakiem. Mianowicie można wykonać drugą tzw. ślepą ściankę kolankową, o lekkiej konstrukcji. Oddzieli ona trudną do zagospodarowania powierzchnię od użytkowej. W budownictwie stosuje się również ścianki o wysokości 2 metrów.

Materiały do konstrukcji ścianki kolankowej

Materiał, który służy do wykonania ścian kolankowych jest podobny do materiały, z którego tworzy się konstrukcję ścian nośnych. W budynkach wykonanych z elementów murowych takich jak cegła, pustaki ceramiczne, bloczki z betonu komórkowego itd., wzmacnia się ścianki kolankowe dodatkowymi słupkami żelbetowymi w rozstawie około 1.5-2.0 metra oraz wieńcem żelbetowym pod murłatą. Murłatę układa się na wieńcu, w dalszej kolejności kotwi się ją prętami, które sięgają do wieńca stropu niżej położonego. Dzięki takiemu wzmocnieniu zapobiega się przewróceniu ściany kolankowej.W domach, gdzie zastosowano drewniana konstrukcję szkieletowej ścianka kolankowa powinna być również drewniana, ponadto zaleca się, aby jej słupy były przedłużeniem słupów poniższej kondygnacji.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com