fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dźwiękochłonne okładziny stropów

Najczęściej używane do niwelacji pogłosu są płyty dźwiękochłonne. Mają one grubość kilku centymetrów. Montuje się je bezpośrednio do powierzchni stropu. W ten sposób dopasowuje się do opraw natykowych i nie traci się na wysokości pomieszczenia. To znacznie lepsze wyjście niż podwieszane sufity, które zabierają sporo przestrzenia, a zapewniają nikłą izolację akustyczną. To rozwiązanie wygodne, jeśli chodzi o adaptację istniejących już  wnętrz. Dobrze sprawdzi się w biurach czy szpitalach. To jednak słabe rozwiązanie do szkół czy hal konferencyjnych. Płyty montowane bez pustki powietrznej mają słabe właściwości na niskich częstotliwościach. Oznacza to, że mogą nie pełnić swojej roli w głośnych pomieszczeniach ze stale występującym pogłosem/polem pogłosowym. (program egzaminu na uprawnienia)

Niwelowanie pogłosu – metody
Niwelowanie pogłosu – metody

Układy wolno wiszących elementów

Płyty dźwiękochłonne można powiesić nie tylko ciasno spięte przy stropach, ale również z zachowaniem odstępów. (uprawnienia budowlane kontakt) Dzięki temu zapewniają pełną swobodę działania. Można montować je tak, aby zamykały luki pomiędzy panelami. Dzięki temu te będą czyste, wolne od nawiewów, czujek, głośników czy opraw oświetleniowych. Jeśli są ciasno zamontowane, to w pomieszczeniu występuje spora izolacja akustyczna. W przypadku, jednak gdy odstępy są spore, chłonność spada, a dodatkowo ciężko ją zmierzyć. Ważne, żeby pamiętać o tym, że łączna powierzchnia paneli dźwiękochłonnych powinna wynosić przynajmniej 50% sufitu, aby można było mówić o skutecznym pochłanianiu dźwięków. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Panele ścienne

To bardzo często wykorzystywana opcja, ponieważ można zamontować ją na różne sposoby, a nawet stworzyć z niej ciekawą dekorację. Panele montuje się na całej powierzchni ścian bądź tylko na fragmentach. Są dość cienkie, chociaż zauważalne. Zazwyczaj korzysta się z paneli o grubości 4-5 cm. Same w sobie mają słabe właściwości na niskich częstotliwościach. Często łączy się je z płytami z wełny szklanej. Ta zapewnia dodatkową izolację, a przy okazji zwiększa komfort termiczny oraz bezpieczeństwo pożarowe. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Sufity podwieszane

To specyficzny sposób na neutralizację dźwięków. Sufity podwieszane są łatwe w montażu i demontażu, co jest ich zdecydowanym plusem. Tak samo, jak to, że nie można odmówić im działalności estetycznej. Jeśli jednak chodzi o neutralizację, pogłosu ich rola skupia się głównie na zmniejszeniu pomieszczenia, co może wpłynąć na odbiór dźwięków, ale nie zawsze naprawi problem. W tym celu korzysta się z dodatkowych warstw, najczęściej z wełny szklanej lub skalnej. To poprawia chłonność akustyczną i zwiększa komfort termiczny. (uprawnienia budowlane 2021)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com