fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Schody z kamiennymi stopniami

Schody z kamiennymi stopniami

Kiedy nie znano materiału takiego jak beton czy żelbet, stosowano schody z kamienia (uprawnienia budowlane). Obecnie takie schody są bardzo rzadko stosowane w budownictwie, ponieważ koszty kamienia są dużo wyższe, niż koszty ponoszone za inne materiały. Schody powstają z twardych kamieni, takich jak granit, twarde piaskowce, sjenit, a także z miękkich dolomitów, marmurów, średnio twardych piaskowców czy wapieni twardych. Materiał stosowany na schody z kamienia musi być odporny na ścieranie oraz powinien mieć drobnoziarnistą strukturę. Ze względu na to, że schody granitowe mają różne współczynniki dotyczące rozszerzalności, ponieważ zawierają wiele odrębnych składowych minerałów, podczas pożaru nie wytrzymają wysokiej temperatury. Jeżeli poleje się je wodą podczas ugaszania ognia, schody zaczną pękać.

Schody z kamiennymi stopniami
Schody z kamiennymi stopniami

Z czego wykonuje się konstrukcje spocznikowe?

Przy schodach z kamienia konstrukcje spocznikową wykonuje się m.in. jako płytę żelbetową, płytę kleina albo sklepienie. Na wykańczanie powierzchni na spocznikach stosuje się płytami terakotowymi, kamiennymi, lastrykowymi itd. Bardzo rzadko stosowane są schody z cegieł (testy uprawnienia budowlane). Zazwyczaj wykonywano je na na odcinkowych sklepieniach, a potem na płytach kleina pomiędzy stalowymi policzkowymi belkami. Murowało się je z cegieł dobrych gatunkowo albo z klinkieru. W końcowym etapie należało je zespoinować. Tak wymurowane stopnie pokrywało się drewnianą okładziną.

Stopnie spocznikowe

Stopnie spocznikowe charakteryzują się specjalnym kształtem (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Zarówno przekrój w zewnętrznych schodach, jak i taki, gdzie od dołu nie ma równej płaszczyzny może być ze zwisającym podnóżkiem i przylgą przy krawędzi dolnej lub bez niej, albo także może mieć przekrój prostokątny. Stopnie schodów są oparte o policzkową belkę i o mur schodowej klatki, albo też mogą opierać się na dwóch policzkowych belkach. W każdym z biegów należy zastosować trzy rodzaje stopni: spocznikowy dolny, biegowy oraz spocznikowy górny. Ważne jest dokładne zaprojektowanie schodów, ponieważ należy dopasować po obróbce kamieniarskiej stopnie.

Rodzaje stopni z kamienia

Wykonane kamienne stopnie mogą być podparte na dwóch końcach albo być wspornikowe. Przy stopniach wspornikowych ze względu na małą odporność kamienia na procesy zginania, szerokość biegu wynosić powinna maksymalnie 1,3 m. Tą szerokość stosuje się w przypadku twardych kamieni. Dla miękkich szerokość wynosi 1,0 m. Część stopnia, która jest w murze, czyli tzw. głowa ma zazwyczaj prostokątny przekrój. Stopnie wspornikowe mocuje się w murze na głębokość minimum 20 cm, jeżeli bieg ma szerokość 1 m. Przy szerokości I-f-1,2m mocuje się na głębokość min. 25 cm (program egzamin uprawnienia 2021). Podczas profilowania schodów unikać należy za cienkich profili, które wykazują małą wytrzymałość. Przy twardych kamieniach zaleca się sfazowanie krawędzi, a przy miękkich zaokrąglanie ich o promieniu minimum 5mm.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com