Biegi – od czego zależy ich długość?
Na długość biegu ma wpływ liczba stopni. Jeżeli biegi będą zbyt długie, spowoduje to u wchodzących po schodach znużenie (uprawnienia budowlane – egzamin). Z tego względu w jednym biegu ograniczona jest liczba stopni, po których montuje się spoczniki. Każdy z wchodzących może na nich odpocząć. Wygodnymi biegami są te, które liczą 10 i 12 stopni. W budynkach, gdzie schody są przeznaczone na pobyt na nich ludzi, nie mogą być dłuższe niż 18 stopni. Dotyczy to jednego biegu. Stosując biegi w schodach wewnętrznych, nie mogą one wynosić mniej, niż 3 stopnie. Jeżeli zaistnieje taka sytuacja, wchodzący po nich może łatwo się potknąć. Aby na schodach mogły minąć się dwie osoby, muszą mieć określoną szerokość, która wynosi około 1,10 m. Szerokość biegu do użytkowania powinna mieć 1,25 m, gdy chcemy, aby dwie osoby mogły spokojnie i swobodnie przejść koło siebie.
Spoczniki pomiędzy piętrami
Jeżeli mamy do czynienia z budynkiem o charakterze reprezentacyjnym, specjalnym, można zastosować szersze i większe biegi, niż podane powyżej (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Między piętrowe spoczniki są zwykle tak samo szerokie jak bieg. Szerokość spoczników piętrowych powinna wynosić około 20 cm więcej, niż użytkowa szerokość biegu. Wszystko po to, aby ruch był płynny, nawet w przypadku, gdy ktoś zatrzyma się np. przed drzwiami. Minimalna szerokość biegu wynosi tyle samo co szerokość minimalna spoczników.
Balustrady
Spoczniki oraz biegi od nieograniczonej ścianą strony powinny mieć balustrady z poręczą. Jeżeli bieg ma szerokość powyżej 1,5 m. to poręcze muszą znajdować się także od ściany. Patrząc na okna, gdzie parapet znajduje się poniżej 80 cm wysokości, nad biegami albo spocznikami muszą być balustrady. Jej wysokość jest mierzona w pionie, zaczynając od powierzchni podłogowej albo od krawędzi podłużnej stopnia z wierzchu poręczy. W polu balustrady otwory powinny mieć szerokość maksymalną 15 cm. W przedszkolach oraz żłobkach szerokość powinna być maksymalnie na 10 cm (program uprawnienia budowlane). Belki policzkowe umieszczone w dotyk na spocznikowej belce zapobiegną powstawaniu prześwitów pomiędzy biegami. W związku z tym szerokość klatki schodowej się zmniejszy. W takim wypadku nie stosuje się stopni, które mają z boku zwis podnóżków.
Wymiary dotyczące biegów
Przepisy mówią, że użytkowa szerokość biegu w domach jednorodzinnych i dwukondygnacyjnych mieszkaniach nie powinna być mniejsza niż 0,70 m. W zakładach leczenia zamkniętego powinna wynosić minimum 1,40 m, w budynkach z przemysłowymi pomieszczeniami szerokość musi wynosić minimum 1,20 m, a pozostałe obiekty, wyżej nie klasyfikowane muszą mieć minimalną szerokość 1,00 m. Wszystkie powyższe wymiary są minimalnymi, jednak wraz z liczbą osób przebywających w budynku oraz różnicą w ilości kondygnacji w danych budynkach liczby te ulegają zwiększeniu. Mając na uwadze schody ewakuacyjne, na 1 metr użytkowej szerokości biegu przypadała odpowiednio różna liczba osób. W budynku o dwóch kondygnacjach liczba wynosiła 125 osób, na trzykondygnacyjne budynki przypadało 100 osób, natomiast w przypadku budynków czterokondygnacyjnych, na 1m przypadało 80 osób. Obecnie przepisy mówią, że szerokość spoczników i biegów zależy od danej liczby osób, które przebywają w poszczególnej kondygnacji. Przyjęta szerokość elementu to 0,60 m na 100 osób (egzamin na uprawnienia budowlane). Najmniejsza użytkowa szerokość biegu ewakuacyjnych schodów to 1,20 m, największa 2,40 m.