fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Recykling stali w branży budowlanej

Stal poddawana wielokrotnemu recyklingowi nie powoduje ryzyka związanego z obniżeniem się właściwości nowych wyrobów. (uprawnienia budowlane kontakt) To powoduje, że stal postrzega się jako materiał, który spełnia założenia koncepcyjne związane z zamkniętym obiegiem. Ciągły gospodarczy wzrost na rynku oraz rozwój branży budowlanej oraz działalności człowieka sprawiają, że w klimacie zachodzą negatywne zmiany. W związku z tym część konsumentów poszukuje usług i produktów, które są dobre dla środowiska. Bycie eko obecnie jest w modzie. Dotyczy to także budowlanego sektora.

Recykling stali w branży budowlanej
Recykling stali w branży budowlanej

Norma ISO 14020

Chcąc pełnić oczekiwania konsumentów i branży budowlanej norma ISO 14020 określa wytyczne związane ze sposobem, w jaki stosować można etykiety oraz środowiskowe deklaracje. (uprawnienia budowlane 2022) Deklaracje środowiskowe można podzielić na trzy typy. Pierwszy typ deklaracji jest zgodny z normą PN-EN ISO 14024. Za jej pomocą można ocenić produkt z punktu widzenia wielu kategorii. Ocenę prowadzi osoba trzecia, która jest najbardziej wiarygodna oraz niezależna. Drugim typem środowiskowych deklaracji są przepisy zawarte w PN-EN ISO 14021. Przepisy tej normy obejmują stwierdzenia jednoparametrowe dystrybutorów oraz producentów o środowiskowych cechach usług i produktów dostępnych na rynku. (uprawnienia budowlane program) Deklaracja środowiskowa o III typie jest zgodna z nomą PN ISO 14025. Dotyczy ona zweryfikowanych dokumentów, w których zawarte są informacje o wpływie produktu na naturalne środowisko zarówno podczas cyklu jego życia, jak i po zakończeniu.

Środowiskowe deklaracje trzeciego typu

Obecnie najczęstszymi stosowanymi deklaracjami środowiskowymi są te o trzecim typie. Stanowią one formę komunikacji wpływu usług oraz producentów na naturalne środowisko w branży budowlanej. Metoda związana z analizą cyklu życia LCA wyznacza oddziaływania oraz efekty, jakie płyną do środowiska. Stosując tą metodę należy wykorzystać do tego celu wiele matematycznych modeli. Na rynku zainteresowanie posiadaniem środowiskowych kart dla oferowanych usług oraz produktów wiąże się z dużym wyzwaniem dla wielu krajów, w tym także dla Polski. Wyzwanie to dotyczy transformacji gospodarczej, która pójdzie w kierunku gospodarki o zamkniętym obiegu. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Ekologiczne usługi i materiały w branży budowlanej

W branży budowlanej sprzyjającymi warunkami, które pozwalają być eko jest legislacyjne uwarunkowanie, promujące stawianie wymagań w publicznych zamówieniach tzw. „zielonych”. Na rynku pojawiają się także nowe finansowe instrumenty, które są dla podmiotów gospodarczych uprzywilejowane w związku z promowaniem ekologicznych rozwiązań. Takie rozwiązania ograniczają problemy środowiskowe. Aktualnie kraje członkowskie należące do Unii Europejskiej dążą do gospodarczej transformacji, która pozwoli na domknięty obieg surowców, czyli wejście do tzw. gospodarki o zamkniętym obiegu. Usługi i produkty oddziałujące na naturalne środowisko determinuje się również tym, że specyficzna liczba cech, które są często niejasne dla konsumentów powinny być jednoznaczne i zrozumiałe. Dlatego też norma ISO 14020 ma za zadanie sprostać tym oczekiwaniom odnośnie etykiet i środowiskowych deklaracji.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com