fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Rynny wykonane z żelbetu

Rynny wykonane z żelbetu

Rynny żelbetowe wykonuje się w związku z tym, że często można napotkać trudności podczas uzyskania blachy. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wyrabianie tego rodzaju rynien jako oddzielne prefabrykaty, które będą pełnić rolę wieńczącego gzymsu. Można także wytwarzać je o kształcie koryta w gzymsie, który będzie mieć znaczny wyskok. Rynna z prefabrykowanych odcinków o długości wynoszącej 4 do 5 m, stanowi koryto żelbetowe, o grubości ścianek i dna 4 cm. Jest wykonana z wibrowanego betonu, który ma wytrzymałość 170 km/cm². Rynna jest oparta na wypuszczonych z murów wspornikach. Aby wyrobić spadek, wykorzystuje się do tego cementowo – wodoszczelną wyprawę. Ważne, aby w stykach poszczególnych odcinków rynny wyprawa była naniesiona nieprzerwanie. W celu zapobiegnięcia pęknięciom należy uzbroić ją stalową siatką (uprawnienia budowlane – egzamin). Na wierzchu wyprawa powinna być wygładzona oraz posmarowana gruntującym roztworem, a potem asfaltowym lepikiem. Największe problemy sprawiają miejsca tzw. wpusty do spustowych rur.

Rynny wykonane z żelbetu
Rynny wykonane z żelbetu

Betonowe podłoże koryta

W podłoża betonowych koryt nie można wbić gwoździ. W związku z tym powinny mieć wcześniej zabetonowane listwy PCW lub 2-1-3 drewniane listwy o trapezowym przekroju. Aby połączyć arkusze blachy zlewu należy zastosować pośrednie arkusze. Są one układane na podwójne leżące rąbki równolegle do okapu, zawinięte w stronę koryta. Rąbki albo zwoje pokrycia nie dotykają się z rąbkami koryta (programy do uprawnień budowlanych).

Czym pokryć papę na połaci dachowej?

Aby pokryć połać dachową za pomocą papy, należy założyć arkusz blachy zlewu na 10-^12 cm i następnie zlutować go na całej długości. W równoległych do spadku złączach, warstwa papy na górze powinna zachodzić na blachę na 14-=-15 cm. Arkusze ocynkowanej blachy są mocowane żabkami do deskowania. Arkusze cynkowej blachy do deskowania przybija się gwoździami (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Rąbki, które są równoległe do spadku zlewu mocuje się za pomocą żabek w odległościach 30-=-35 cm. Jeżeli mamy do czynienia z dużą powierzchnią dachu o małym stopniu nachylenia połaci, pokrycie koszy i koryt wykonywane jest z papy, foli z tworzywa sztucznego oraz juty.

Gdzie stosować żelbetowe rynny?

Rynien żelbetowych nie stosuje się przy monumentalnych budynkach, ponieważ mogą powstać przecieki. Takie przecieki spowodują z kolei plamy na ścianach elewacyjnych oraz w gzymsach (program z aktami na uprawnienia budowlane).

Kosze i Koryta

Zarówno kosze jak i koryta są pokrywane, niezależnie od zastosowanego rodzaju pokrycia połaci na dachu, ocynkowaną blachą o grubości 0,5-h0,7 mm, albo też cynkową blachą, której grubość wynosi 0,6-^0,7 mm. Arkusze są wyginane w zależności od kształtu oraz profilu podłoża. Prostopadłe złącza do spadku koryta są wykonywane na podwójne leżące rąbki dla ocynkowanej blachy oraz na 2 – 4 cm zakłady, które są lutowane dla cynkowej blachy.

https://uprawnienia-budowlane.com/pokrycie-dachowe-blach/
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com