Wysokość rusztowania
Wysokość rusztowania podczas używania stojaków pojedynczych nie może być większa od 20m. Rusztowania o rosłości większej od 20m muszą posiadać w niższej części podwójne stojaki, co najmniej do 20m. Najwyższy pomostu rusztowania nie może zostać umieszczony wyżej niż 22m. (uprawnienia budowlane ) Odległość wśród stojaków nie może być większy od 2.5m, a odległość stojaków od ściany nie większa od 1.5m. Odchylenie stojaków w kierunku ściany musi równać się 2%. Stojaki warto rozmieszczać na ciągłych podwalinach, usztywnianych ze stojakami dzięki klamer, da się też stojaki umieszczać w gruncie na głębokość chociaż 60cm i wspierać na podkładkach. Stojaki warto usztywniać w powierzchni pionowej równej do muru obiektu, tężnikami zestawionymi sztywno ze stojakami przez umieszczenie ich w stojakach na głębokość 2cm i złączone dzięki śrubom lub gwoździom. (uprawnienia budowlane 2021)
Tężniki
Tężniki muszą spełniać takie wymogi:
-w przypadku rosłości rusztowania przekraczającej 10m, tężniki daje się jedynie w skrajnych polach rusztowania,
-w sytuacji rusztowań rosłości powyżej 10m, tężniki muszą zostać włożone w każde pola rusztowania,
-odstęp punktów łączenia tężników ze stojakami liczona wzdłuż stojaków nie powinna schodzić poniżej 2.5m,
-skrzyżowania tężników w polach wewnętrznych muszą zostać zrobione jedynie w punktach łączenia ze stojakami, (uprawnienia budowlane program)
-kąt nachylenia tężników do poziomu musi równać się od 40 do 60 stopni.
Podłużnice dołączone do stojaków poziomo, od kierunku obiektu, dzięki odpowiedniemu jarzma zaciskowego i klamer. Podłużnice jarzma obwiązuje się linką. Odległość wśród podłużnicami liczonymi wzdłuż stojaków nie może być większa od 2.2m. Przedłużenie podłużnicy na zakład robi się tylko w punktach zestawienia ze stojakami. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Drabiny
Drabiny muszą być rozmieszczone na podkładkach z bali obszerności 50mm. Odległość wśród drabinami musi równać się 2-2.5m. Drabiny dostawia się do obiektu w odległościach pionowych nie przekraczających 4 r. Środkowe stojaki drabiny przywiązuje się prętem wyżarzonym obszerności chociaż 3mm, splecionym chociaż cztery razy, do haków długości 20cm w mur obiektu na głębokość 15cm. Aby lepiej usztywnić drabinę, robi się rozparcie dzięki deskom obszerności chociaż 25mm, przystawionej do drabiny i wspartej czołem o ścianę. Drabiny muszą do tego zostać wzmocnione trzema ściągaczami ze stali okrągłej o przekroju chociaż 10mm, umieszczonymi w stojakach drabiny, przy końcowych szczeblach, nakrętkami na podkładkach. W sytuacji konieczności przedłużania drabin zestawianie ich musi zachodzić na zakład długości chociaż 1.5m. Końcówki drabin w zakładce warto zestawiać jarzmami oraz klinami, po dwa jarzma na wszystkie zestawienia. W powierzchni pionowej, równej do muru obiektu, drabiny trzeba usztywnić tężnikami, zestawionymi z drabinami dzięki śrubom, sworzni, gwoździ czy inną metodą, pozwalającą na nieprzesuwalność zestawienia. Podczas wykorzystania gwoździ, warto wszystkie tężniki doczepić do drabiny. Tężniki warto zestawiać w tych punktach, w jakich są one zestawiane z drabinami. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Odstęp punktów zestawiania tężników ze stojakami drabiny, liczona wzdłuż stojaków, musi równać się 4m.
Pomost
Pomost rozmieszcza się z bali widniejących swobodnie na szczeblach drabin. Końcówki bali muszą widnieć chociaż 15cm poza szczeblami i zachodzić na siebie chociaż 30cm. Pod pomostem, na jakim działają pracownicy, musi widnieć pomost ochraniający w odstępie 2m. Na wszystkich pomostach widniejących powyżej 2m nad obszarem, musi zostać umieszczona poręcz śrubami. Wierzch poręczy musi widnieć na rosłości 110cm poziomu pomostu. (program egzaminu na uprawnienia)