fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rusztowania modułowe

Rusztowania modułowe sprawdzają się przede wszystkim w przypadku budynków, które mają nietypowy kształt. Mowa o tym, że są to zazwyczaj budynki, których zwykłe rusztowanie elewacyjne nie jest w stanie objąć. Pracownicy budowlani określają, że są one bardzo wygodne w zastosowaniu. Sprawdźmy, co jeszcze charakteryzuje rusztowania modułowe.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Rusztowania modułowe

Czym są?

Rusztowanie modułowe jest inaczej nazywane rusztowaniem systemowym. Przede wszystkim charakteryzuje się tym, że jest zbudowane z połączenia rygli oraz stężeń ze stojakami. Zarówno rygle, jak i stężenia są rozmieszczone w bardzo regularnych odstępach. Odstępy te nazywa się modułami. Standardową odległością pomiędzy nimi jest odległość około 50 cm. Nie dla każdego budynku są one jednak takie same. Elementy rusztowań są ze sobą połączone za pomocą złącza obrączkowego lub kryz przyspawanych do rurowych stojaków. Na elementach rusztowań mocowane są klinowo zaczepy rygli. Do jednej kryzy można podłączyć maksymalnie 8 rygli lub stężeń. Pozwala to na znaczną modyfikację rusztowania i dopasowanie go do swoich potrzeb. Wśród rodzajów rusztowań modułowych wyróżnia się stojakowo-kryzowe oraz ramowe. Rusztowania ramowe zbudowane są z podestów i rurek. Rurki są ułożone poprzecznie, dzięki temu cała konstrukcja ułożona jest stabilnie. Można dzięki nim swobodnie się poruszać, a sam ich montaż należy do zadań prostych. Jeżeli chodzi o rusztowania stojakowo-kryzowe to charakteryzują się przede wszystkim tym, że do nich konieczne jest stworzenie rusztowania przestrzennego. Są one częściej stosowane do powierzchni budynków, które są dość skomplikowane.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Zastosowanie

Rusztowania modułowe mają szereg zastosowań.   (uprawnienia budowlane program) Można je stosować jako rusztowanie elewacyjne lub do innych budowlanych prac. Przede wszystkim ma to miejsce w przypadku budowy domów jednorodzinnych. Te stojakowo-kryzowe są zazwyczaj stosowane przy budowie obiektów przemysłowych. Przede wszystkim dlatego, że takie obiekty mają dość skomplikowaną powierzchnię. Można ich także używać przy budynkach użyteczności publicznej. Innymi miejscami są zabytki, pałace lub kościoły. Bardzo często rusztowania modułowe znajdują swoje zastosowanie w przypadku starych budynków. Można ich używać zarówno na zewnątrz budynku, jak i w jego wnętrzu.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Kupić czy wynająć?

Często zastanawiamy się, czy lepiej tego typu rusztowania kupić czy może wynająć. Nie da się ukryć, że opcja wynajęcia jest bardzo kusząca. Oba rozwiązania bardzo dobrze się sprawdzają. Jeżeli rusztowania mają posłużyć budowie domów jednorodzinnych to lepiej zdecydować się na wynajem rusztowań. Głównym determinantem jest w tym przypadku cena, ponieważ wynajem okazuje się dużo tańsze. Przede wszystkim z racji tego, że czas wynajmu jest zdecydowanie krótszy. Jednak do budowy budynków przemysłowych bądź takich, które mają nietypowe kształty sprawdzi się lepiej zakup tego typu rusztowań. Czasowo wynajęcie to nie będzie po prostu opłacalne. Niewątpliwie początkowo wydaje się, że cena ich zakupu jest duża, jednak wynajem przez tak długi czas będzie nam się po prostu nie kalkulował. Warto zwrócić uwagę na oferty, które związane są z zakupem rusztowań z tzw. drugiej ręki. Z pewnością ich zakup wyniesie nas o wiele mniej.   (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com