fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Różne rodzaje sklepień

Sklepienia zwierciadlane

Ten rodzaj sklepienia tworzy się ze sklepienia kolebczastego poprzez zastąpienie czołowych elementów kolebami sklepienia klasztornego. W tym przypadku naroża są bardziej widoczne, ale w wierzchołku nie widać linii. W starszych konstrukcjach sklepienia zwierciadlane robiono z cegły, ale zwierciadło przez wymaganie budowlane nie było zupełnie płaskie, ale przybierało formę mocno spłaszczonego sklepienia. Chociaż zwierciadło nie posiada żadnego innego obciążenia niż swoje osobiste, jego szerokość nie powinna być większa w krótszą stronę paru metrów. (uprawnienia budowlane kontakt) Dzięki temu było to idealne rozwiązanie do okrycia malutkich miejsc.

Różne rodzaje sklepień
Różne rodzaje sklepień

W zeszłych wiekach tworzono ogrom okazałych sal, jakich sufity posiadały złudzenie wyglądu sklepień zwierciadlanych, ale w rzeczywistości były to stropy stalowe, czasem żelbetowe z przymocowanymi z dołu kolebami sąsiednimi. Takie koleby robiono różnorakimi metodami, przykładowo jako delikatne sklepienia ceglane wsparte jednym zakończeniem na ścianie, a drugim na belkach, czy również jako tynki cementowe usadowionych na siatkach pomiędzy małymi krążynami z drutów stalowych, przyczepionych do muru i stropu. (uprawnienia budowlane 2021)

Sklepienia krzyżowe

Te sklepienia tak samo jak klasztorne da się podnosić ponad każdymi wielokątami, ale zazwyczaj stawia się nad tymi foremnymi, szczególnie kwadratami. Płaszczyzna podniebienna takich sklepień głównie wykonana jest z kozub. Kozuby to elementy nachodzących na siebie walców o różnych kształtach – eliptycznych, koszowych, kulistych. Te ostatnie występują najczęściej. (uprawnienia budowlane program) Ich granicami bywają obwodnice walców, umieszczone pionowo ponad bocznymi stronami okrywanego kwadratu i końcówkami nachodzącymi na siebie. Każda z kozub nachodzi na siebie w łącznym czubku. Ich rzuty poziome mają kształt trójkątów a ich masy pionowe i rozpory są oddawane na szczyty okrywanego kwadratu.

Sklepienia żaglowo-zwarte

Te sklepienia da się stworzyć ponad kwadratem abcd taką metodą:

Na powierzchni kwadratu wyznaczamy kolejny kwadrat tym razem o oznaczeniach efgh, jakiego ściany będą położone poprzecznie do przekątnych tego pierwszego. Ponad tym drugim tworzy się klasztorne sklepienie, okładając je z każdej strony powierzchniami pionowymi, biegnącymi poprzez linię proste ab, ad oraz cd. Te sklepienia wyglądają bardzo podobnie do kopuł żaglowych jednopłaszczyznowych i sprawiają że stworzenie porządnego oświetlenia jest proste i sprzyjające pracy. (program egzaminu na uprawnienia)

Startuje się od żagli, podczas czego wezgłowia wsparte są na jak najpóźniej wystających wspornikowo cegłach z murów. W murach blisko zakończeń żagli trzeba stworzyć gniazda XU cegły, w jakie trzeba umiejscowić cegły. Żebra narożnikowe muszą zostać stworzone nawet jak mamy do czynienia z malutkimi sklepieniami. Jeśli chodzi o sklepienie nieckowate, to przydatne ono bywa do okrycia długiego prostokąta.

Żebra w narożach

Żebra w narożach tworzy się zazwyczaj w spektrum 1X1 cegły, a nadłęcza robi się tak samo jak w sklepieniach odcinkowych. Pierw tworzy się zebra, z wykluczeniem cegieł w wierzchołku, a potem dopiero koleby i na koniec umieszcza się cegły zwornikowe. (akty prawne uprawnienia budowlane) Krążyny małego sklepienia klasztornego ponad powierzchnią kwadratu są wykonane z całego łuku oraz dwóch części narożnego łuku, czterech elementów łuków poprzecznych i ośmiu bądź czasami szesnastu części łuków pośrednich.

Łuki narożne w centralnej części wspierają się filarem. Końcówki każdego łuku wspierają się na belkach, a te z kolei na słupach blisko murów. Łuki przekątne są wykonane z 2H-3 rzędów złączonych desek grubości 2,5-4cm i rozpiętości hali zakupowej w Lipsku. Koleby znajdujące się w tych kopułach posiadają obwodnicę eliptyczną, które mają półosie 36,7 oraz 29,3 metra. W szczycie kopuły widnieje świetlik. Tam łupiny bywają przerywane, ale żebra już nie. Na obwodzie wezgłowia kopuły widnieje pierścień w kształcie ośmiokąta, jaki powinien być na łukach i odchylonych filarach. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com