fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nierówne zużywanie ciepłej wody w budynkach o dużej kubaturze

Chcąc wymiarować poziom przygotowania ciepłej wody w pierwszej kolejności określa się jednostkowe normatywne zużycie użytkowej ciepłej wody. W rozporządzeniu wydanym przez Ministra Infrastruktury ujęto informacje odnośnie przeciętnych norm związanych ze zużywaniem wody dla różnych odbiorczych grup. W rozporządzeniu ujęto normy zużycia wody, które mogą być podstawą do ustalania wielkości wody pobranej, kiedy nie mamy wodomierza. Branżowa literatura podaje jednostkowe wartości dobowe związane z zapotrzebowaniem na wodę ciepłą. Odczytuje się je odpowiednio do danej funkcji, jakie pełni halowy rodzaj budynku.  (uprawnienia budowlane program) 

Nierówne zużywanie ciepłej wody w budynkach o dużej kubaturze
Nierówne zużywanie ciepłej wody w budynkach o dużej kubaturze

Ilość wody na cele higieniczne

Rozporządzenie zawiera informacje odnośnie ilości wody, jaką przeznacza się do higienicznych celów dla każdego pracownika. Mając do czynienia ze szkodliwymi, zakaźnymi albo trującymi substancjami, które powodują powstawanie silnych zabrudzeń przeznaczona ilość wody wynosi 120 litrów, a 90 litrów kiedy wykorzystuje się ją do natrysków. Ilość wody wynosząca 90 litrów przeznacza się także w przypadku brudzących prac, jakie przeprowadza się w wysokich temperaturach bądź w warunkach, jakie wymagają zapewnienia odpowiedniego poziomu higieny technologicznych procesów. W przypadku korzystania z natrysków, ilość wody osiąga poziom 60 litrów. Kiedy mamy do czynienia z pracami, jakie nie zostały powyżej wymienione ilość przeznaczonej wody dla pracownika kształtuje się na poziomie 30 litrów. Obecnie przyjmuje się założenie, że zapotrzebowanie na ciepłą wodę w związku z higieniczno – sanitarnymi celami wynosi 50% ogólnej wartości wody. Jest to suma ciepłej i zimnej wody. (uprawnienia budowlane segregator)  

Rozbiór wody

W czasie przeprowadzania rozbioru wody pojawia się maksymalny stopień zapotrzebowania na ciepłą wodę. Okresy wiążące się z korzystaniem z instalacji w głównej mierze zależą od ilości zmian pracy oraz od dni roboczych i wolnych.   (uprawnienia budowlane kontakt) Zwykle po przepracowaniu pierwszej zmiany rozbiór wody stosunkowo większa się, niż ma to miejsce po drugiej albo trzeciej zmianie. Takie działania spowodowane są większą ilością pracowników, jacy pojawiają się na pierwszej zmianie. Dodatkowo dochodzą tu pracownicy biurowi, którzy również w tym czasie wykonują swoją pracę. Czas związany z rozbiorem wody określa się zwykle na poziomie około 30 minut. Oprócz głównych rozbiorów wody występują też mniejsze poziomy zużycia wody ciepłej. Są one spowodowane sporadycznym używaniem instalacji przez pracowników biurowych bądź na hali. (uprawnienia budowlane 2022) 

Temperatura ciepłej wody

Obwieszczenie mówi, że temperatura wody ciepłej doprowadzanej do brodzików, natrysków czy umywalek, stosując regulację centralną albo zbiorową mieszania wody powinna oscylować w przedziale 35 – 40°C. Mając do czynienia z mieszaniem indywidualnym wody przedział ten wynosi 50 do 60°C. W przedziale tygodniowym bądź godzinowym ciepła woda zużywa się w nierównomierny sposób. Godzinowa nierównomierność związana jest ze sposobem, w jaki korzystają z niej ludzie. To wynika z kolei z trybu pracy pracowników. Ocena, jaka wiąże się z dynamiką rozbioru w budynku wody oraz ze zużywaniem objętości wody będzie wpływać na podejście wiążące się z projektowaniem przygotowawczego układu ciepłej wody. (uprawnienia budowlane cennik)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com