Gdy zamierzamy przemalować ściany i sufity, kolor mamy już wybrany, a farbę kupioną pozostaje nam tylko zaopatrzyć się w wałek malarski, który usprawni naszą pracę. Wydawać by się mogło, ze jest to bardzo proste i wręcz banalne. Jednak po przejściu alejki z tymi narzędziami okazuje się, że tak naprawdę wybór jest ogromny i może rodzić wiele wątpliwości co wybrać. Na półkach w sklepie znajdziemy wałki wąskie i szerokie, wykonane z materiału naturalnego i syntetycznego lub z długim i krótkim włosiem. Jakiego wałka użyć by nasze malowanie przebiegło w sposób łatwy i przyjemny ? (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane) Wybierając wałek weźmy pod uwagę kilka istotnych czynników : wielkość i strukturę powierzchni jaką mamy pomalować, efekt jaki chcemy uzyskać oraz rodzaj używanej farby.(uprawnienia budowlane)
Wałki do malowania ścian i sufitów
W tym przypadku kluczowy jest rozmiar wałka, do pomalowania dużej przestrzeni lepiej sprawdzi się szeroki wałek mieszczący się w przedziale od 12-25 cm. W miejscach, do których mamy utrudniony dostęp lub wymaga naszej precyzji warto mieć wałek wąski o szerokości od 5-12 cm. Wałek do malowania sufitu powinien spełniać takie same kryteria co ten do ścian. Im szerszy wybierzemy tym szybciej i sprawniej przebiegną nasze prace. Aby ułatwić sobie zadanie malowania sufitu warto zainwestować w wałek niekapiący. W trakcie malowania farba nie będzie kapać na podłogę, tylko spłynie do okapnika. Takie rozwiązanie sprawi, że unikniemy bałaganu i zaoszczędzimy na farbie. Dlaczego ?(uprawnienia budowlane testy) Ponieważ taki okapnik zwiększa wydajność naszej emulsji, farba która w nim ląduje trafia z powrotem na wałek i zostaje wykorzystana ponownie. (segregator uprawnienia budowlane)
Rodzaje wałków do różnych typów podłoża
Znana zasada brzmi, że im nasza powierzchnia jest gładsza tym krótsze powinno być runo wałka. Wyróżniamy kilka rodzajów wałków przeznaczonych zarówno do ścian chropowatych jak i gładkich. Wałki gąbkowe i welurowe służą głównie do lakierowania parkietów, wysokość włosia to ok 5-8 mm, dzięki czemu nadadzą się również do malowania idealnie gładkich powierzchni takich jak ściana gipsowa lub meble. Wałki sznurkowe z cienkim i krótkim włosiem z powodzeniem są używane do malowania standardowej ściany i sufitów o lekko chropowatej strukturze. Za to wałki futrzane i sznurkowe z długim runem ( nawet do 30mm ) to narzędzie szczególnie polecane do malowania bardzo chropowatych i wysoce chłonnych powierzchni. Idealnie sprawni się do malowania elewacji, tapety strukturalnej lub cegły. Wałki z włosiem syntetycznym używamy głównie do farb, które są wodorozcieńczalne, za to te z włosia naturalnego ( wełniany i welurowy ) do farb na bazie rozpuszczalników. Idealnym narzędziem do malowania przy użyciu farby akrylowej będzie powszechnie stosowany wałek sznurkowy z mikrofibry. (egzamin na uprawnienia budowlane) Farba za jego pomocą ładnie i łatwo się rozprowadza, zachowując dobre krycie. Pozostawia on na malowanej powierzchni gładką i równomierną powłokę i jest wielokrotnego użytku – pod warunkiem, że odpowiednio o niego zadbamy.