Schody jednobiegowe
To najczęstsze schody, jakie można spotkać w budynkach mieszkalnych. Są najłatwiejsze do wykonania i w tym wszystkim tanie. Składają się z podstopnicy i podnóżka (inaczej stopnicy). Najlepsza opcja dla projektantów i inwestorów. Świetnie sprawują się przy zdrowych, aktywnych użytkownikach. Problem jednak się rodzi, w przypadku starszych osób, schorowanych albo dzieci. Ilość stopni jest duża, a pomiędzy nimi nie ma żadnego spocznika, czyli punktu, w którym można odpocząć. (uprawnienia budowlane 2022)
Schody dwubiegowe zwykłe
Ten rodzaj schodów używany jest głównie w niewielkich przestrzeniach. Dzięki niemu można stworzyć bezpieczny i wygodny sposób dostania się na wyższe piętro, a do tego dodatkowy teren, na spocznikach. To wygodne rozwiązanie, które jest dość łatwe i tanie w montażu. Zajmują one niewiele miejsca i nadają się do większości użytkowników. Składają się z policzków i prześwitów (zwanych duszami).
Schody łamane
Znacznie wygodniejsze od schodów jednobiegowych. Różnią się od nich złamaniem, czyli ustawieniem w pewnym miejscu podestu, który zmieni kierunek schodów. Dzięki takiej budowie można montować je w wąskich i niewielkich pomieszczeniach. Podział stopni na dwie części sprawia, że są znacznie wygodniejsze dla użytkowników. (program egzaminu na uprawnienia)
Schody wachlarzowe
Rozwiązanie stworzone do dużych pomieszczeń. Takich, w których promień krzywizny jest na tyle duży, żeby węższy koniec stopnia miał minimum 16 cm. To rozwiązanie naprawdę efektowne, ale trudne do ustawienia i realizacji. Idealne do postawienia na środku dużego salonu. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Schody kręcone
Wymagają niewiele miejsca i są bardzo proste w montażu. Można kupić je gotowe i samodzielnie zamontować w wybranym przez siebie miejscu. Są jednak bardzo niewygodne w użytkowaniu. Wchodząc po nich użytkownik, musi stale wykonywać obrót, często nie mając się na czym oprzeć. To rozwiązanie nie powinno być wykorzystywane w domach osób starszych bądź schorowanych. (uprawnienia budowlane kontakt)
Schody zabiegowe
Wyglądają jak schody łamane, ale spoczniki (podesty) zastępowane są stopniami o zmienionej szerokości. Są efektywne, ale i niewygodne i skomplikowane. Ich niewątpliwym plusem jest zajmowanie jednak niewielkiego obszaru w budynku.
Schody trójbiegowe
Te schody przypominają wcześniej opisywane „łamane”. W ich przypadku występuje jednak podest dwukrotnie. Są wygodne do użytkowania, ale zajmują naprawdę dużo miejsca. Często jednak spoczniki są wykorzystywane, np. ustawia się na nich rośliny czy małe meble. (akty prawne uprawnienia budowlane)