fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Rodzaje domów drewnianych

Różnorodność wyboru

Każdy dom, zarówno przeznaczony do wypoczynku oraz stałego zamieszkania, oprócz zagwarantowania podstawowych wygód i potrzeb powinien także posiadać swój oryginalny charakter oraz wygląd. W tym względzie z pomocą przychodzą współczesne technologie, które stwarzają wiele możliwości. Przy ich pomocy buduje się domy w systemie skandynawskim bądź kanadyjskiej, ale także tradycyjne domy drewniane z bali. Każde z możliwych rozwiązań posiada własne zalety, jednak istnieją między nimi również spore różnice. (egzamin na uprawnienia budowlane)

Rodzaje domów drewnianych
Rodzaje domów drewnianych

Dom w stylu skandynawskim lub kanadyjskim

Styl kanadyjski lub skandynawski, które są do siebie podobne, wykorzystuje technologię szkieletową. Zgodnie z nim struktura nośna budynku jest wykonana z drewna, a ściany przygotowuje się w formie drewnianych ram, które następnie łączy się ze sobą w celu utworzenia podłogi, ścian oraz stropu. Przy pomocy wełny mineralnej, pełniącej funkcję termoizolacyjną, wypełnia się przestrzenie między belkami, z zewnątrz umieszcza się natomiast poszycie z płyt wiórowych. Tak skonstruowana całość zostaje uszczelniona dodatkowo przy pomocy specjalnych foli. Wewnętrzne wykończenie najczęściej wykonuje się przy pomocy płyt kartonowo-gipsowych, a to zewnętrzne – przy użyciu lekkiego tynku układanego na warstwie styropianowej. Dom wykonany w stylu kanadyjskim lub skandynawskim w praktyce może zawierać więcej różnego rodzaju materiałów niż rzeczywistego drewna. (uprawnienia budowlane elektryczne)

Dom drewniany z bali

Budowa drewnianego domu z bali odbywa się przy wykorzystaniu elementów pochodzących z litego bądź czasami też klejonego drewna. Użycie masywnych belek (średnica często przekracza 30 centymetrów) umożliwia zrezygnowanie z zastosowania dodatkowych docieplających warstw. Belki układa się jedna na drugiej. Jest to możliwe dzięki specjalnemu wykonaniu w nich w tym celu wpustów bądź wycięć oraz tzw. piór (cienkie i wystające elementy, które wycina się w litym drewnie lub wykonuje z innego materiału). Z użyciem drewnianych belek oraz desek wykonywana jest podłoga i strop, lecz również konstrukcja więźby dachowej. Tym samym dom z bali praktycznie w całości składa się z drewna. Użycie innych materiałów w głównej mierze sprowadza się do zamontowania niezbędnych instalacji oraz samego wykończenia wnętrz (np. ceramiczne płytki w łazience lub kuchni). (uprawnienia budowlane testy program)

Estetyczne walory wykorzystania drewna

Znamienną cechą domu z bali jest zauważalna obecność litego drewna, które w szczególności wyeksponowane jest w jego zewnętrznej konstrukcji. Taki budynek doskonale harmonizuje się z otoczeniem, zwłaszcza w przypadku estetycznie urządzonego ogrodu lub bliskości lasu. Jeśli dom docelowo przeznaczony jest do celów wypoczynkowych, to takie otoczenie tylko dodatkowo to podkreśli – sam widok z kolei może wpłynąć w pozytywny sposób na walory działki. (uprawnienia architektoniczne)

Drewno stanowi również doskonały element wykończenia i aranżacji wnętrz, nadając im nieco rustykalny, lecz jednocześnie przytulny klimat. Za pomocą odpowiedniego doboru dekoracji można wprowadzić w całym budynku klimat góralskiej chaty, tradycyjnej leśniczówki lub domku myśliwskiego, a także nowoczesnej przestrzeni. Sposób barwienia drewna również wpływa na estetykę wnętrz – jego odpowiedni dobór może nadać im bardziej formalny styl nawiązujący do wystroju klasycznego dworku drewnianego. (uprawnienia budowlane przepisy)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com