fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zadania geologa w procesach budowlanych

W procesie budowy każdego budynku nie są potrzebni wyłącznie architekci i budowniczy, ale też eksperci tacy jak geodeci i geolodzy, którzy zajmują się badaniem gruntu oraz pomiarem terenu. Geodeta określa granice działki i przygotowuje mapę do celów projektowych. Geolog bada jakość gruntu na działce.                      

Geolog ma za zadanie należy ocenić warunki gruntowo-wodne w miejscu, na którym ma stanąć budynek. Dokonuje on analizy gruntu przy ówczesnym wykonaniu kilku wywiertów w ziemi.

Uprawnienia budowlane to egzamin który weryfikuje wiedzę inżynierów. Czy jesteś dobrze przygotowany do swojego egzaminu? Sprawdź swoją wiedzę z programem PROGRAM DO POBRANIA TUTAJ. Dodatkowo sprawdź co może Cię czekać na egzaminie ustnym.

Badania prowadzone przez geologa

Geolog bada klasę i jakość gruntu. Powie, czy gdzieś tam pod trawą nie ukrywają się grunty o słabej nośności albo niejednorodnej strukturze. Następnie sporządza dokumentację oraz opinię geologiczno-inżynieryjną ze stworzonej wcześniej ekspertyzy geotechnicznej.

Na bazie badań geologicznych powstaje projekt fundamentów, ponieważ parametry geotechniczne wpływają na wybór rodzaju fundamentów. Projektant może wykonać projekt fundamentów dopiero po wydaniu opinii uprawnionego geologa. Wskaże on projektantowi jaki rodzaj fundamentów należy użyć.

Badania geologiczne od niedawna są obowiązkowe. Okazują się one przydatne gdy planowane jest wybudowanie piwnicy, gdy teren na działce jest podmokły lub w pobliżu znajduje się zbiornik wodny. Badania geologiczne znajdują też zastosowanie, gdy działka ma znaczący spadek lub jest położona u podnóża góry. Opinie geotechniczne przygotowuje się na podstawie rzetelnie przeprowadzonych badań geotechnicznych, tj. na podstawie badań terenowych i laboratoryjnych.

geolog
geolog

Kiedy zatrudnić geologa?

Z geologiem spotykamy się przed rozpoczęciem budowy, ale gdy wiemy już gdzie dokładnie stanie dom. Wtedy geolog będzie wiedział, gdzie wykonać odwierty.

Pomoc geologa sprawia, że piwnica domu nie będzie zalewana przy każdej ulewie, pozwoli także zabezpieczyć się przed wodami gruntowymi. Inwestor przy pracy geologa powinien zadawać mu dużo pytań, by być lepiej przygotowanym do przeszkód napotkanych w czasie budowy. Oczywiście, jeśli mamy do czynienia z osobą dobrze wykwalifikowaną, uzyskać odpowiedź na każde pytanie.

Cechy geologa

Geolog powinien wyróżniać się cierpliwością i wytrwałością oraz umiejętnością pracowania w monotonii, ze względu na to, że często spędzają godziny na miejscu budowy. Bycie geologiem wiąże się z pracą zespołową, więc powinien mieć umiejętność współdziałania oraz postępowania z ludźmi.

Geolodzy powinni również umieć współpracować z geodetami. Udział tych ekspertów w budowie nie dość, że ułatwia budowę to jeszcze pozwala uniknąć wielu problemów.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com