fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Rewizyjne studzienki kanalizacyjne

Rewizyjne studzienki kanalizacyjne

Betonowa studzienka spełniająca wymagania ujęte w normach uznawana jest niezależnie od jej producenta jako obiekt o właściwościach porównywalnych, to jednak w przypadku studzienek powstałych ze sztucznych tworzyw sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Pojęcie „tworzywo sztuczne” nie jest pojęciem jednoznacznym. Poza termoplastycznymi tworzywami występują także tworzywa duroplastyczne. W ich przypadku możliwa staje się modyfikacja właściwości pod kątem wymagań, jakie stawia się w związku z danym projektem.  (uprawnienia budowlane cennik) 

Rewizyjne studzienki kanalizacyjne
Rewizyjne studzienki kanalizacyjne

Wytrzymałościowe cechy termoplastycznych studzienek

Zapisy ujęte w normie PN-EN 13598 wskazują na istnienie różnic pomiędzy studzienkami. W sposób jednoznaczny określa ona także głębokość, na jaką się je instaluje i wynosi ona 6 metrów. Niekiedy producenci podają dopuszczalne większe głębokości, jeżeli warunki posadowienia zostaną uzgodnione z konstrukcyjnym biurem. W związku z tym studzienki muszą posiadać odpowiednie cechy i zastosować należy jeden z dwóch poziomów czytelności związanej z kodowaniem. Pierwszy poziom to trwała czytelność w czasie użytkowania, a drugi to czytelność minimum do chwili, w której zainstaluje się system. Cechowanie powinno odbywać się poprzez umieszczenie informacji na etykiecie tak, aby była ona czytelna na magazynie, podczas transportowania oraz po wykonaniu instalacji. Inną metodą cechowania jest nadrukowanie albo wykonanie odciśnięcia w bezpośredni sposób na danym elemencie.  (uprawnienia budowlane program) 

Średnice studzienek

Problemy, jakie pojawiają się już na początku to określenie średnicy studzienki. Ma to podstawowe znaczenie podczas eksploatowania jej. Niekiedy studzienki posiadają stałą średnicę, jaka jest równa średnicy trzonowej rury. Inne średnice z kolei są zredukowane w związku z wprowadzaniem teleskopu. Rewizyjne studzienki ogólnie dzieli się na włazowe oraz niewłazowe. W przypadku włazowych studzienek mamy do czynienia ze studzienkami, których wymiary muszą umożliwić wchodzenie do środka personelu. W związku z tym dzielimy je odpowiednio na studzienki, w jakich przeprowadza się wszystkie konserwacyjne prace oraz studzienki, do jakich wprowadza się kontrolne i czyszczące wyposażenie oraz w przypadku zajścia wyjątkowych okoliczności musi ona umożliwić wejście personelu. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku studzienki mogą przybierać kształt koła, prostokąta, kwadratu bądź elipsy.  (uprawnienia budowlane segregator)   

Studzienki niewłazowe

Niewłazowe rodzaje studzienek posiadają wymiary, jakie nie pozwalają personelowi wejść do środka. Ich średnica jest mniejsza niż 80 cm.   (uprawnienia budowlane 2023)  Nie określa się tu wielkości minimalnej średnicy, jednak problemem jest określenie minimalnej rzeczywistej średnicy przy zwieńczeniu, jakie osadza się teleskopowo. Podejmowane próby w zakresie regulacji minimalnej średnicy są problematyczne. Rzeczywista średnica decydująco wpływa na aspekt związany z eksploatowaniem studzienki. Eksploatatorzy, którzy posiadają większe doświadczenie w branży wskazują swoje własne wymagania. Z dużym trudem akceptują oni przykładowo średnicę D2 na poziomie 40 cm.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com