fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Studzienki rewizyjne

Studzienki rewizyjne stosowane są na skrzyżowaniach przewodów, granicach posesji czy też w punktach zmiany kierunku spływu ścieków. Stosuje się je w celu zapobiegania problemom związanym z błędami w funkcjonowaniu systemów kanalizacyjnych. Odpowiednio dobrana i zamontowana studzienka rewizyjna jest kluczowa w poprawnym działaniu instalacji kanalizacyjnych. Może tu dochodzić do zatorów, a to z kolei może skutkować rozwinięciem się procesów gnilnych zachodzących w dysfunkcyjnie odprowadzanych nieczystościach. Ryzyko to występuje szczególnie w systemach kanalizacyjnych na obszarach o małej gęstości użytkowych zabudowań. Czyli na terenach wiejskich i podmiejskich, gdzie wobec tego występuje niższe obciążenie hydrauliczne ścieków. Studzienki rewizyjne umożliwiają kontrolę przepływu i interwencję w przypadku zapchania się kanalizacji; stosujemy je wszędzie tam, gdzie występuje takie ryzyko.

Jeśli przygotowujesz się do egzaminu na uprawnienia koniecznie zajrzyj na naszą stronę: www.uprawnienia-budowlane.com. Znajdziesz tu materiały przygotowujące do egzaminu na uprawnienia.

Budowa studzienek kanalizacyjnych

Kształt studzienki rewizyjnej zależy od jej przeznaczenia, są produkowane w formach cylindrycznych czy też prostopadłościennych. Jako, że występują najczęściej w obrębie dróg  czy chodników muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne wywołane np. przejazdem pojazdu. Ponadto powinny być także odporne na oddziaływanie czynników atmosferycznych (np. mróz). Dodatkowo muszą być koniecznie wodoodporne o niekorodującej powierzchni ze względu na specyfikę przeznaczenia (system kanalizacyjny –  ciągłe zetknięcie z wilgocią). W zależności od ekspozycji studzienki na agresywne chemicznie działanie gleby wymagane jest użycie produktu z betonu odpowiedniej klasy (ze względu na ten czynnik stosowany jest podział na lekko, średnio i silnie agresywne).

Studzienki rewizyjne zgodnie z przepisami i normami

Studzienki rewizyjne spełniają następujące normy: PN-EN 206, PN-EN 1917, PN-EN13598, PN-ENV1046.Wiele problemów powstałych już w okresie eksploatacji kanalizacji wynika z błędów popełnionych podczas weryfikacji i oceny warunków w jakich studzienka ma zostać zainstalowana, dot. głównie poziomu wód gruntowych; zgodnie z wymogami budowlanymi betonowa studzienka może być zamontowana na max. Głębokości 10m, natomiast studzienka wykonana z tworzywa sztucznego nie powinna być posadowiona poniżej 6m głębokości. W przypadku destrukcyjnego wpływu sił wyporowych wód gruntowych oddziaływających na konstrukcję studzienki rewizyjnej konieczne jest zamontowanie obciążenia o odpowiedniej masie by zredukować ten efekt. W celu zminimalizowania ryzyka ew. uszkodzeń konstrukcji całość instalacji powinna zostać dobrze uszczelniona.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com