fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przenikanie i kąty murów

W murach krzyżujących się czy w kątach zachodzi reguła wnikania wzajemnego murów. Posiadają one takie zasady:

-we wszystkich przekrojach poziomych dwóch nachodzących na siebie murów, jeden kładzie się rzędem wozówkowym, drugi główkowym, (uprawnienia budowlane kontakt)

-rzędy wozówkowe wnikają na wskroś muru w punkcie wnikania, a główkowe jedynie będą dociśnięte do rzędów wozówkowych,

-w rzędzie wozówkowym spoiny pionowe poprzeczne muszą zostać odsunięte.

Reguła wzajemnego wnikania muru
Reguła wzajemnego wnikania muru

Podczas krzyżowania murów pod kątem ostrym warto jest w punkcie wnikania przyciąć stykające się cegły rzędu główkowego. Kąty prostokątne robi się wedle reguł jakie panują przy okazji wiązania murów wnikających się pod kątem prostym. Rzędy wozówkowe wszystkich murów trzeba zakończyć trzyćwieciówkami rozmieszczonymi wozówkowo. Kąty ostrokątne robi się tak, żeby w licu kąta widać było jak najniższą liczbę naciętych cegieł podczas pamiętania o regułach całego okrywania spoin. (uprawnienia budowlane 2021)

Zestawienie murów w formie litery T

Zestawienia murów w formie litery T robi się wedle reguł wnikania, używając układ panujący podczas krzyżowania się murów pod kątem prostym. Rzędy wozówkowe muru poprzecznego, nachodzące na zewnątrz posiadają zakończenie zrobione z trzyćwierciówek rozmieszczonych wozówkowo. Nazwa wiązania wzięła się stąd, że w licu widnieje powtarzający się schemat rysunkowego krzyżyka zrobionego przez spoiny trzech blisko znajdujących się rzędów. (uprawnienia budowlane program) W wiązaniu krzyżykowym umieszcza się zbliżonym sposobem jak w wiązaniu pospolitym, na zmianę rzędy główkowe oraz wozówkowe, ale co drugi rząd wozówkowy trzeba przemieścić o połowę cegły. W węgarku rząd przemieścić warto o nadprogramowe połówki i ćwiartki. Wiązanie to używane jest zwłaszcza podczas przymusu robienia połączeń muru na strzępia uciekające, bo podczas tego systemu wiązania strzępia nie są długie, a przez to są lepsze do przyszłościowego łączenia murów.

Wiązanie części w obiektach murowych

Wiązanie części w obiektach murowych niesie za sobą równe rozmieszczenie naciągnięć w murze, wpływa pozytywnie na solidność obiektu i zastopuje jego deformacje. Obiekty murowe zwykle transportują obciążenia zgniatające, nie tak często wyciągające. Z reguł statycznych roboty obiektów murowych powstają takie główne reguły wiązania:

-części w murze warto rozmieszczać prostopadle do obciążeń, (akty prawne uprawnienia budowlane)

-spoiny pionowe jednego rzędu warto okrywać pełnymi płaszczyznami,

-rzędy muru warto rozmieszczać ściśle w poziomie.

Od reguł zachodzą czasem wyjątki, w sytuacji specjalnych wymagań co do planu spoin w licu, zwykle poprzez wygląd i estetykę, tak samo podczas rozmieszczania murów z  kamienia przez ich nierówną formę.

Wiązanie blokowe

To wiązanie przed chwilą opisane można nazwać blokowym lub kowadełkowym.

W wiązaniu pospolitym rzędy wozówkowe w murach cegły okrywane są na zmianę rzędami główkowymi. Spoiny pionowe jednego rzędu przesuwa się co do spoin rzędu kolejnego o ‘/* cegły. W murach obszerności I cegły rzędu da się rozmieszczać w sposób zbliżony jak w murach grubszych na zmianę główkowo oraz wozówkowo. W murach obszerności */2 cegły każdy rząd musi być wozówkowy. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Start i koniec muru. Robi się je używając trzyćwierciówek, aby otrzymać w następnych rzędach przesunięcie spoin. Rząd wozówkowy startuje i finalizuje tylko trzyćwierciówkami, rząd główkowym w murze o obszerności I cegły rozpoczyna się cegłą pełną, a w murach obszerniejszych dwoma parami trzyćwierciówek rozmieszczonych główkowo, podczas czego w murach o obszerności II i ponad cegły rozmieszcza się w kątach, a wśród nich wkłada się cegły pełne. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com