Ratunkowe rodzaje platform
Ratunkowe platformy stanowią obszary schronienia. Stwarzają one możliwość bezpiecznego oczekiwania ludzi, którzy się tam zgromadzą na ratowników, albo też mogą oni czekać tam do momentu, dopóki akcja gaśnicza nie dobiegnie do końca. Do takiego obszaru można zaliczyć strefę, która jest specjalnie izolowana oraz wydzielona od oddziaływania ognia. Może to być jedno pomieszczenie, kilka pomieszczeń, a nawet cała jedna kondygnacja na terenie budynku. Obecnie projekt budowlanego obiektu musi spełniać wymagania związane z zapewnieniem możliwości wydostania się z budynku ludzi, jeżeli wystąpi pożar. Do tej pory twierdzono, że należy jedynie odpowiednio wcześnie powiadomić zgromadzonych w budynku ludzi o powstałym zagrożeniu, aby mogli oni bezpiecznie opuścić budynek w założonym czasie. Nowe podejście jest jednak obecnie odmienne. Mówi ono o tym, że w zagrożonym pożarem budynku ludzie mogą bezpiecznie pozostać w środku. (uprawnienia budowlane kontakt)
Nakaz w dyrektywie 305/2011
Wielu projektantów nie zauważyło nakazu, jaki został wprowadzony poprzez załącznik 1 do dyrektywy 305/2011odnośnie podstawowego zakresu wymagań dla budowlanych obiektów. Przepis ten stanowi krajową ustawę i obowiązuje od lipca 2013 roku w każdym kraju na terenie Unii Europejskiej. W związku z ustawą rozpoczęto w nowy sposób oznakowywać budowlane materiały za pomocą symbolu CE. Prawo Budowlane potwierdza stosowanie w praktyce wyżej wymienionej dyrektywy. Budowlane obiekty projektuje się oraz wykonuje tak, aby w sytuacji kiedy wybuchnie pożar, osoby znajdujące się w budynku mogły go opuścić. Mogą one być także uratowane poprzez wykorzystanie innych sposobów. (uprawnienia budowlane 2022)
Uratowanie ludzi z pożaru w inny sposób
Dobrze zaprojektowany oraz poprawnie działający system DSO nie wpłynie na skrócenie drogi ucieczki oraz nie zagwarantuje, że każda z osób znajdująca się w budynku zdąży go bezpiecznie opuścić. (uprawnienia budowlane) Uratowanie w inny sposób, o czym mówi ustawa obejmuje osoby, które znajdują się w budynku zagrożonym i nie mogą podjąć ewakuacji. Brak możliwości ewakuowania się może wpłynąć na powstanie wypadków oraz bezpośrednio na zdrowie takich ludzi. Przeprowadzone przez WHO badania pokazują, że w rozwiniętych krajach ponad 10% ich mieszkańców nie może zejść po schodach. Nie dotyczy to tylko osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Są to także osoby z epilepsją, astmą, kobiety w ciąży czy starsze osoby, które zwykle chodzą po płaskim terenie, i nie są w stanie zejść w dół po schodach kilka pięter. (uprawnienia budowlane program)
Dźwiękowy system ostrzegawczy
Błędnym przekonaniem jest to, że powiadomienie osób znajdujących się w budynku o zagrożeniu za pomocą dźwiękowego ostrzegawczego systemu załatwi kwestię związaną z bezpieczną ewakuacją. Alarmowanie osób poprzez komunikaty słowne miało na celu przyśpieszenie decyzji odnośne ewakuacji. W wielu przypadkach jednak system ten może służyć w celu pokierowania osób znajdujących się w zagrożonym budynku do bezpiecznych stref, bez konieczności podejmowania przez nich prób wydostania się na zewnątrz zagrożonego obiektu. (uprawnienia budowlane segregator )