Pustaki w powietrzno – suchym stanie
Pustaki w powietrzno – suchym stanie powinny wytrzymać obciążenie wynoszące 150 kG, które działa na całą górną powierzchnię pustaka. Przeznaczone do badań pustaki suszy się do ciężaru stałego a potem wyrównuje się dolną oraz górną powierzchnię przy pomocy gipsowej zaprawy. Kiedy zaprawa stwardnieje należy wykonać próbę w probierczej maszynie, stosując do tego podkładki obustronne ze sklejek. Na pustaka nacisk powinien rosnąć równomiernie aż do 150 kG. Wzrost obciążenia w tym wypadku powinien wynosić około 5 kG/s (uprawnienia budowlane).
Pokrycie dachowe za pomocą karpiówki
Jedną z odmian pokrycia karpiówką dachu jest wygląd, który przypomina łuskę karpia (testy uprawnienia budowlane). Z tego też względu nazwa tej dachówki to karpiówka. Wyrabia się ją do krycia koszów oraz innych przyległych miejsc. Nie jest to dachówka znormalizowana. Podczas odbioru należy sprawdzić jej zewnętrzne cechy takie jak: barwa, wichrowatość, wymiar, odbicia, zgniecenia, pęknięcia, przełom, dźwięk czy obcięcia dotyczące zaczepu. Ważne są także badania związane z nasiąkliwością, odpornością na mróz oraz badanie wytrzymałości na złamania. Aby sprawdzić wszystkie wyżej wymienione cechy należy pobrać losowo próbki do badań.
Ceramiczne dachówki
Ceramiczne dachówki w zależności od zastosowanej produkcji dzielą się na tłoczone oraz ciągnione (program egzamin uprawnienia 2021). Dachówki ciągnione formuje się przy pomocy maszyn ze wstęg na tzw. dachówczarkach. Są one tłoczone i prasowane pod ciśnieniem w specjalnych rodzajach form. Do ciągnionych dachówek możemy zaliczyć karpiówkę, przylgową dachówkę oraz zwykłą holenderkę. Tłoczone to m.in. żłobkowana holenderka, marsylska, gąsiory, klasztorna i mnich – mniszka. Glina służąca do wyrabiania dachówek musi być bardziej plastyczna i czysta niż glina na cegły. Jest przemrożona oraz staranie oczyszczona i dobrze przesuszona. Wypalanie jej odbywa się przy użyciu temperatury wynoszącej 1000°C i jest bliska początku spiekania. Oprócz dachówek, które mają zwykły format, w niewielkim procencie wyrabia się tzw. połówkowe dachówki. Są one potrzebne do otrzymania równej linii pokrywania w szczytach dachowych. Prostopadłe spoiny w stosunku do okapu są tam usytuowane w mijankowych warstwach.
Badania wytrzymałościowe na procesy zginania
Badania związane z wytrzymałością na procesy zginania wykonuje się na wysuszonych dachówkach do swojego ciężaru stałego, stosując temperaturę 110°C. Po stronie gdzie znajduje się nosek na środku dachówki, w miejscu obciążenia wyrównuje się jej powierzchnię cementowym zaczynem na 1 cm szerokości w poprzek dachówki. Ma to na celu równomierne rozłożenie obciążeń. Na odwrotnej stronie formowane są w ten sam sposób dwa paski, mające taką samą szerokość. Jednak osiowa odległość każdego z pasków do środka dachówki powinna mieć wartość 15 cm (uprawnienia budowlane – egzamin).