fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Pustaki Porotherm D

Lżejsze pustaki

Firma Wienerberger znana jest od wielu lat jako pionier w zakresie nowoczesnych rozwiązań ściennych. Przeważnie jej działalność łączymy z elementami mającymi związek z ceramiką. Tym razem pokusiła się ona w swojej produkcji o stworzenie również ceramicznego pustaka Porotherm D. Jest to zupełna nowość na rynku, z dotychczas niespotykaną lekkością. Sprawdźmy, czym jeszcze wyróżniają się na tle innych. (uprawnienia budowlane 2022)

Pustaki Porotherm D
Pustaki Porotherm D

Niemiecka technologia

Pustaki z nowej linii produkowane są w niemieckim zakładzie w miejscowości Reetz. Ich oferta stale jest przez producenta rozreklamowywana, jednak na razie firma ukierunkowuje ich przeznaczenie na polski rynek. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pustaki Porotherm D charakteryzują się niezwykłą lekkością. Ma to swój szczególny wpływ w przypadku swobody ich stosowania, a także w tym, że dzięki nim możliwa jest znaczna poprawa termoizolacyjności ścian zewnętrznych. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Wiadomo, że od 2021r. obowiązują nas nowe wymogi, mające związek z przenikalnością cieplną ścian, zgodnie z którymi parametr U ściany nie może być wyższy niż 0,20 W/(m2.K). Pustaki, które stworzono idealnie wpasowują się w kontekst pozostałych elementów, które mają swój związek z ich zastosowaniem. Mowa mianowicie o zaprawie Porotherm Profi, która jest stosowana na cienkie spoiny, a także z suchą zaprawą Porotherm Dryfix, przeznaczoną do murowania tradycyjnego.(program egzaminu na uprawnienia)

Wymagania ścian

Niestety nie unikniemy tego, że ściany mają swoje wymogi w zakresie termoizolacyjności. I tak w przypadku ściany jednowarstwowej powinno się zastosować pustaki z wypełnieniem z wełny mineralnej. W tym celu możemy śmiało wykorzystać pustaki Porotherm D 42.5 T lub Porotherm D 36.5 T, które od swoich poprzedników różnią się jedynie wymiarami. (akty prawne uprawnienia budowlane) Dzięki ich zastosowaniu możemy znacząco zmniejszyć grubość ścian, nawet o 1,5 cm. Nie tracimy na tym w ogóle, ponieważ zastosowanie nowych pustaków zapewni poprawę termoizolacyjności ściany. Tym sposobem jeżeli w standardowej opcji ściana miała grubość około 44cm, dzięki zastosowaniu nowych pustaków jej grubość będzie wynosiła 42,5 cm. Tym samym parametr U ściany z pustaka 42.5 wynosić będzie 0,16 W/(m2K), natomiast ściany o grubości 36,5 cm – 0,19 W/(m2K). Co do samej wagi pustaków, również pozostaje ona nie bez znaczenia, ponieważ nowy Porotherm D 42,5 T waży około 13 kg, natomiast Porotherm D 36,5 T około 11 kg. Jeżeli mamy do czynienia ze ścianą dwuwarstwową, wówczas możemy wybrać swój model wśród pustaków Porotherm D 30 oraz Porotherm D 24. W pierwszym przypadku, kiedy zastosujemy 15-centymetrową warstwę termoizolacji o współczynniku λ = 0,035 W/(m.K), możemy uzyskać współczynnik ściany zewnętrznej wynoszący U=0,19 W/(m2K). Stosując drugi pustak również uzyskujemy wynik zgodny z nowymi wymaganiami, czyli U=0,20 W/(m2K).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com