fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Lżejsze pustaki

Firma Wienerberger rozszerzyła swoją ofertę ceramicznych rozwiązań ściennych i wprowadziła na rynek zupełną nowość – nowe, lżejsze pustaki ceramiczne Porotherm D.  (uprawnienia budowlane 2022)

Pustaki Porotherm D
Pustaki Porotherm D

Niemiecka technologia

Pustaki z nowej linii produkowane są w niemieckim zakładzie w miejscowości Reetz i przeznaczone są na rynek polski. Pionierską ceramikę wyróżnia znacznie zmniejszony ciężar, a w przypadku wyrobów na ściany zewnętrzne – znaczna poprawa termoizolacyjności. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Ma to szczególne znaczenie w oparciu o wchodzące w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi parametr U ściany nie może być wyższy niż 0,20 W/(m2.K). Nowa linia szlifowanych pustaków z pewnością wzbogaciła dotychczasowy asortyment elementów, które są murowane na cienkie spoiny, czyli z zaprawą Porotherm Profi, a także suchą zaprawą Porotherm Dryfix. Obie zaprawy są w cenie pustaków i dodawane są bezpłatnie, oczywiście w odpowiedniej ilości do partii pustaków.(program egzaminu na uprawnienia)

Wymagania ścian

W przypadku ściany jednowarstwowej, czyli bez ocieplenia zewnętrznego zastosować należy pustaki z wypełnieniem z wełny mineralnej. Nowe elementy Porotherm D 42.5 T lub Porotherm D 36.5 T różnią się od tych klasycznych jedynie wymiarami. (akty prawne uprawnienia budowlane) Do tej pory ściana jednowarstwowa mogła mieć grubość około 38 lub 44 cm, teraz może być nawet o 1,5 cm węższa, przy jednoczesnej poprawie jej termoizolacyjności. Więc parametr U ściany z pustaka 42.5 to 0,16 W/(m2K), natomiast ściany o grubości 36,5 cm – 0,19 W/(m2K). Pustaki są lżejsze niż tradycyjne, więc ułatwiają pracę. Nowy Porotherm D 42,5 T waży około 13 kg, natomiast Porotherm D 36,5 T około 11 kg. Jeśli mowa o ścianie dwuwarstwowej, czyli takiej, która wymaga ocieplenia z zewnątrz to dostępne są dwa produkty. Są to odpowiednio Porotherm D 30 oraz Porotherm D 24. W pierwszym przypadku, kiedy stosujemy 15-centymetrową warstwę termoizolacji o współczynniku λ = 0,035 W/(m.K), wówczas uzyskujemy współczynnik ściany zewnętrznej U=0,19 W/(m2K). Natomiast w drugim również uzyskujemy wynik zgodny z nowymi wymaganiami, czyli U=0,20 W/(m2K). Ściana dwuwarstwowa wymagająca ocieplenia z zewnątrz to najbardziej popularna ściana wybierana na polskim rynku. Kolejna z nich to ściana wewnętrzna nośna, inaczej nazywana ścianą działową. Wśród produktów na ściany wewnętrzne nośne przeznaczony jest pustak Porotherm D 24 oraz Porotherm D 17.5, z którego swobodnie można budować ściany o grubości 17,5 cm. Do ścian działowych, mających standardową grubość 11,5 cm można stosować Porotherm D 11.5. We wszystkich przypadkach przede wszystkim należy zdać się na zalecenia pracowników budowlanych i samego producenta. Wielu technicznych doradców może nam pomóc w wyborze. Warto mieć na uwadze właśnie wybór tych pustaków, pamiętając, że są one w pełni sprawne pod kątem termoizolacyjności, czego niestety nie spotyka się często. (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.