fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pustaki Muranów

Pustaki Muranów posiadają wysokość 13cm, a ich wymiary w przekroju poziomym są wypisane poniżej:

1.Pustak zasadniczy pojedynczy Z1 270 X 130 mm do układania rzędów grubości 13cm. (uprawnienia budowlane kontakt)

2.Pustak zasadniczy podwójny Z2 270 X 270 mm do układania rzędów grubości 27cm.

3.Blok narożnikowy pełny B 290 X 150 do zamknięcia naroży murów.

4.Pustak z węgarkiem W 270 X 130 mm. Węgarek 130 X 50mm aż do zakończenia murów blisko otworów.

5.Blok półtoraczny pełny BI,5 410 X 130 mm do wiązania przy ościeżach i w połączeniach ściany zewnętrznej z przylegającymi ścianami w środku. Taki blok posiada dwa otwory 35 X 10mm o wysokości 110 mm położone w jednej linii w odstępach 75 oraz 125 mm od główek. Te otwory umożliwiają przycięcie bloków pomocniczych o wymiarach 330 X 130 mm 130 X 130 mm.

6.Pustak potrójny P3 410 X 270 mm do punktów przylegania ściany wewnętrznej do zewnętrznej i do naroży murów o grubości dwóch cegieł. (uprawnienia budowlane 2021)

Każdy pustak posiada przy jednej podstawie przeponę, jaka musi zawsze być na wierzchu umiejscowionego w murze pustaka. Pustaki i bloki Muranów użyto w Warszawie podczas budowy dzielnicy o tej nazwie, używając do ich wytworzenia nieużywany gruz ceglany.

Pustaki Muranów
Pustaki Muranów

Pustaki Alfa

Ciężkość osadzania gwoździ jest dosyć mocno odczuwalna poprzez mieszkańców. Można znaleźć na to sposób, mianowicie wybijając otwory i osadzając haki albo gwoździe na zaprawie cementowej bądź gipsowej. Mury z pustaków Alfa przydatne są na ściany budynków do maksymalnie trzech pięter włącznie i do ścian, które stanowią wypełnienie budynków szkieletowych. Da się z pustaków Alfa stworzyć suchy i ciepły budynek, ale wcześniej musi zostać prawidłowo stworzony projekt, odpowiednio przygotować pustaki i właściwie zrobić roboty na budowie.

Potwierdzają to wyniki prób wykonanych w parterowym domku eksperymentalnym Instytutu Techniki Budowlanej, który został stworzony w 1947 roku, znajdujący się w stolicy naszego kraju przy ulicy Wawelskiej. (uprawnienia budowlane program)

Pustaki i bloki

Pustaki oraz bloki są trzech klas, wyróżniamy takie o odporności na zgniatanie, liczonej na przekrój brutto 50, 75 i 100 kG/cm. Ściany zewnętrzne budujemy grubości IV2 bądź dwóch pustaków. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Ściany grubości IV2 pustaka wykonujemy w następujący sposób:

W pierwszej warstwie układamy od strony wewnętrznej podwójne pustaki, a od zewnętrznej pojedyncze, przy czym pomiędzy rzędami wewnętrznymi jak i zewnętrznymi zostawiamy pustkę powietrzną, najlepiej trzycentymetrową. W kolejnej warstwie od strony wewnętrznej dajemy pustaki pojedyncze, a od zewnętrznej podwójne, mając na uwadze przedzielenie szczeliną 3cm, jaka znajduję się blisko lica muru wewnętrznego. Spoiny poprzeczne w różnych warstwach przesuwa się względem siebie o połowę długości pustaka zasadniczego. Grubość ściany bez otynkowania jej to 43cm.

Puste przestrzenie

W ścianie grubości półtora pustaka objętość niewypełnionego miejsca to około 35V0 pełnej objętości ściany. Stąd wiadomo, iż ciężar 1m3 ściany z pustaków z betonu ceglanego, o maksymalnym ciężarze objętościowym 1,8T/m3 to około 1,20T/m3. Połączenie ściany zewnętrznej grubości IV2 pustaka ze ścianami wewnętrznymi to 41cm, 27cm i 13cm. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Odnosząc się do Instytutu Techniki Budowlanej współczynnik przenikania ciepła wspomnianej wcześniej ściany zewnętrznej z pustaków oraz bloków z betonu ceglanego powinna mieć k=0,81, natomiast z powodu dłuższego utrzymywania wilgoci niż w murach z cegły, warto mieć na uwadze, że jest on większy od wcześniej podanego. Ściany grubości dwóch pustaków, czyli 55cm używa się w dolnych kondygnacjach budynków o 3-H3 kondygnacjach, gdzie ponieważ występuje duże obciążenie pionowej ściany w 1,5 pustaka okazały się niewystraczająco mocne. (program egzaminu na uprawnienia) Ściany grubości dwóch pustaków posiadają według ITB współczynnik przenikania ciepła k=0,73, przez utrzymywanie wilgoci jest większy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com