Znaczenie przyłącza kanalizacyjnego
Istnieją trzy niezbędne elementy infrastruktury budynku, które takowy musi posiadać, aby został dopuszczony do użytkowania. Pierwszym z nich jest woda, drugim prąd, a trzecim przyłącze kanalizacyjne. To dzięki niemu odprowadzona jest zanieczyszczona woda. Łączy on instalację kanalizacyjną wewnętrzną z miejską siecią kanalizacyjną. (uprawnienia budowlane kontakt)
Akty prawne
W Polsce znajdują się 3 akty prawne, które regulują sposób odprowadzania ścieków. Są to następujące dokumenty:
- Ustawa z 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane;
- Ustawa z 7 czerwca 2001 roku – o zbiornikowym odprowadzaniu ścieków;
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnie 2002 roku – w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki.
Przed zabraniem się za budowę warto zgromadzić wszelkie potrzebne dokumenty. Do tego celu można skorzystać z profesjonalnej pomocy, aby nie umknęła ani jedna rzecz, która może przysporzyć problemów podczas tworzenia przyłącza kanalizacyjnego. (uprawnienia budowlane 2021)
Formalności
Przyłączenie domu jednorodzinnego do miejskiej sieci kanalizacyjnej może wydawać się skomplikowane. Dla wszystkich niezaznajomionych z tematem przepisy mogą być zawiłe. Warto pamiętać, że trzeba uzyskać wszystkie zgody i pozwolenia, przed rozpoczęciem budowy. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Pierwsze miejsce, do którego trzeba się udać to spółka wodno-kanalizacyjna. Tam składa się wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci obiektu. Po pewnym czasie otrzymuje się odpowiedź, w której określone są warunki i termin możliwego przyłącza. Okres na decyzje jest zależny od uwarunkowań terenu oraz uzbrojenia jego i sąsiadujących działek.
Wedle ustawy z 7 lipca 1944 roku można jednak zrealizować budowę przyłącza na podstawie trzech procedur: decyzji administracji dotyczącej pozwolenia na budowę; bez zgłaszania robót budowlanych oraz na podstawie zgłoszenia. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Potrzebna dokumentacja
Zgodnie z polskim prawem należy wykonać dokumentację projektową. Musi ona zawierać wiele ważnych elementów: opis techniczne, określony stan prawny na trasie projektowanego uzbrojenia, stan prawny działki, aktualne warunki techniczne, mapę celów projektowych z wyraźnym zaznaczeniem kolorystyczny trasy kanalizacji, wszelkie uzgodnienia z właścicielami działek sąsiadujących, rysunek studni inspekcyjnej, profil przyłącza kanalizacji sanitarnej oraz wszelkie inne dokumentacje wynikające z potrzeb przyłącza. (program egzaminu na uprawnienia)