fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Przygotowywanie ciepłej użytkowej wody przez systemy hybrydowe

Przygotowywanie ciepłej użytkowej wody przez systemy hybrydowe

Odpowiednio zastosowana technologia, automatyka oraz elektronika stwarzają możliwość łączenia pracy wielu urządzeń, które będą zasilać w energię układ przygotowania ciepłej wody poprzez pojedynczy hybrydowy układ. Da się ją w związku z tym zoptymalizować, aby uzyskać w efekcie jak największy energetyczny uzysk, a dodatkowo obniżyć eksploatacyjne koszty.   (uprawnienia budowlane kontakt) Do przykładowych hybrydowych rozwiązań, jakie projektuje się w wielkokubaturowych halach zalicza się panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, kolektory słoneczne czy kotły gazowe. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie ciepła odpadowego ze słonecznych kolektorów, kotła gazowego oraz ciepła z promienników gazowych podczerwieni. Można również wykorzystać odpadowe ciepło ze ścieków bądź odlotowe ciepło pochodzące ze sprężarek, albo w związku z odzyskaniem ciepła z technologicznych procesów.  (uprawnienia budowlane program) 

Przygotowywanie ciepłej użytkowej wody przez systemy hybrydowe
Przygotowywanie ciepłej użytkowej wody przez systemy hybrydowe

Szczytowe źródło

W wyżej wymienionych układach szczytowym źródłem jest gazowy kocioł. Fotowoltaika wykorzystywana w Polsce jest na wysokim poziomie i stwarza ona bardzo obiecującą przemysłową gałąź. Powstają nowoczesne rozwiązania, które polegają na łączeniu fotowoltaicznej instalacji z innymi rodzajami źródeł odnawialnej energii np. z pompą ciepła czy z wiatrową elektrownią. Fotoogniwa mogą zasilać obiegowe pompy w centralnym ogrzewaniu oraz dolne źródło. W ten sposób ograniczone zostanie zużycie pierwotnej energii z cieplnej pompy i jednocześnie zwiększy się udział odnawialnej energii, jaka przekazywana zostaje z pompy ciepła do grzewczej instalacji. Najbardziej efektywnym sposobem magazynowania elektrycznej energii jest jej magazynowanie w układach posiadających zasobniki ciepłej wody. (uprawnienia budowlane segregator)  

Rozbiór wody w halach

Na terenie sportowych hal rozbiór wody również cechuje się użytkowaniem okresowym. Okresy te pojawiają się po odbytych treningach. Czas związany z trwaniem rozbioru wynosi średnio od 10 do 15 minut. W czasie poboru wody pojawia się stałe i maksymalne zapotrzebowanie związane z ciepłą wodą. Hale o charakterze naprawczym, magazynowym czy garażowym, jak i hale rolniczej produkcji mogą zatrudniać mniejszą liczbę pracowników, niż ma to miejsce na produkcyjnych halach. W związku z tym pobór ciepłej wody będzie tu mieć charakter okresowy, jaki spowodowany będzie używaniem instalacji, która zasila umywalki po zakończonej pracy. Kiedy praca nie jest bardzo brudząca, nie ma potrzeby montażu natrysków. (uprawnienia budowlane 2022) 

Model rozbioru ciepłej wody

Chcąc opracować model związany z rozbiorem ciepłej wody oraz wskaźniki jej poziomu zużycia dla wyżej wymienionych hal należy poznać tryb pracy, założenia czasowe, ilość zatrudnionych osób oraz sanitarne wyposażenie. Praca na hali i jej struktura ma znaczący wpływ na wykres związany z dynamiką pobierania ciepłej wody. Struktura wpływa również na zapotrzebowanie cieplne w związku z przygotowaniem ciepłej wody oraz na sposób przygotowania jej. Kiedy mamy do czynienia z zakładem, w których pracuje się zmianowo i zatrudnia się w nim dużą ilość osób, w takim wypadku następuje tu duży poziom zużycia wody ciepłej, co wymaga magazynowania jej w dużych objętościach. Do przygotowania ciepłej użytkowej wody można stosować tradycyjne konwencjonalne źródła, takie jak gaz czy węgiel. Coraz częściej jednak wykorzystuje się do tego celu odpadowe i odnawialne źródła ciepła. (uprawnienia budowlane cennik)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com